• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024

روند صادرات به آفریقا شتاب گرفت

  • کد خبر : 34967
  • 08 آذر 1402 - 7:14
روند صادرات به آفریقا شتاب گرفت
سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران گفت: پس از سفر رئیس جمهور به سه کشور آفریقایی، صادرات ایران به این قاره شتاب بیشتری گرفت و صادرات هفت ماهه به آفریقا نسبت به مدت مشابه در سال ١٣٩٩، رشد ۱۸۵ درصدی و سال ١٣٩٨ در دولت قبل، رشد ۳۰ درصدی داشته است.

سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران گفت: پس از سفر رئیس جمهور به سه کشور آفریقایی، صادرات ایران به این قاره شتاب بیشتری گرفت و صادرات هفت ماهه به آفریقا نسبت به مدت مشابه در سال ١٣٩٩، رشد ۱۸۵ درصدی و سال ١٣٩٨ در دولت قبل، رشد ۳۰ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایسنا، سید روح‌الله لطیفی بیان کرد: صادرات مستقیم و غیرمستقیم کشور به قاره آفریقا در دولت سیزدهم افزایش یافته است و اگر کاهشی در تجارت مستقیم به آفریقا در هفت ماهه امسال اعلام شده، نسبت به هفت ماهه سال گذشته بوده است که باز هم رکوردی از صادرات به این قاره محسوب می‌شد. بنابراین داده‌های آماری برای ریل‌گذاری درست، جبران عقب ماندگی در برنامه و تلاش‌های بیشتر، شناسایی گلوگاه‌ها و تسهیل تجارت اعلام می‌شود و موضوعی تخصصی با مولفه‌ها و متغیرهای بسیاری است که باید به آن دقت شود.

وی تصریح کرد: در هفت ماهه سال ١٣٩٩ و در دولت قبل، ۱۵۲ میلیون دلار و در هفت ماهه سال ١٣٩٨ نیز ۳۳۲ میلیون دلار کالا به آفریقا صادر شده بود که صادرات هفت ماهه امسال نسبت به سال ١٣٩٨، بیش از ۳۰ درصد و نسبت به سال ١٣٩٩، بیش از ۱۸۵ درصد رشد داشته است اما نسبت به هفت ماهه سال ۱۴۰۱ که به رکورد بی‌سابقه در تاریخ صادرات به آفریقا یعنی ۹۳۳ میلیون دلار رسیده بود، با کاهش ۵۳ درصدی همراه بوده که با سفر رئیس جمهور در روز ۲۱ تیر ماه به سه کشور آفریقایی پس از افت چهار ماهه، شاهد رشد و شتاب مناسب در صادرات به آفریقا هستیم.

سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران با اشاره به شتاب صادرات از اواخر تیر ماه ۱۴۰۲ به آفریقا، عنوان کرد: تا پایان تیر ماه امسال، صادرات مستقیم ایران به آفریقا به ۱۵۲.۴ میلیون دلار رسیده بود که نسبت به عملکرد همین دولت تا پایان تیر ماه ۱۴۰۱، کاهش ۶۹ درصدی داشت. پس از سفر رئیس جمهوری و شتاب گرفتن تجارت، ۲۹۰ میلیون دلار در ۱۰۰ روز به قاره آفریقا صادر شد و بخش قابل‌توجهی از سرعت نامطلوب چهار ماهه نخست جبران شد.

لطیفی ادامه داد: فقط در مرداد ماه امسال، ۱۱۳.۴ میلیون دلار کالا به آفریقا صادر شد و در شهریور و مهر ماه نیز این میزان ۷۲ و ۹۵ میلیون دلار بود؛ در صورتی که میزان صادرات در فروردین ماه ۲۹.۴ میلیون دلار، اردیبهشت ماه ۴۸.۸ میلیون دلار، خرداد ماه ۴۲.۵ میلیون دلار و تیر ماه ۳۱.۶ میلیون دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این آمارها صرفا آمارهای تجارت مستقیم با اظهار صاحب کالا به گمرک است و اگر کالایی به مقصد دیگر صادر شده و مجددا مقصد ثالث برای آن در نظر گرفته شود، شامل آن نمی‌شود و با وجود رونق صادرات به آفریقا به دلیل اینکه حمل‌ونقل مستقیم و مستمر نداریم، سازوکار جابه‌جایی مالی با ۵۵ کشور یکسان نیست و تحریم در برخی مراودات سایه افکنده است. بنابراین این موضوع به منزله کاهش تجارت نیست و بخش زیادی از کالاها مجددا از کشورهایی مانند امارات، ترکیه و عمان به مقاصد دیگر صادر می‌شود.

سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران اظهار داشت: سهم آفریقا در واردات طلا به کشور نیز قابل‌توجه بوده که از طریق سایر کشورها صورت گرفته است. مواد معدنی، تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، از جمله کالاهای وارد شده از آفریقا به ایران است که بخشی از آن مستقیم و بخشی غیرمستقیم وارد کشور می‌شود که عملا در دولت سیزدهم واردات و صادرات ایران و آفریقا به توازن نزدیک شده که این مقدمه تجارت پویا با این قاره است.

لطیفی در پایان یادآور شد: امیدواریم با حل مشکلات حمل‌ونقلی و مالی، شاهد تجارت پنج میلیارد دلاری تا پایان دولت سیزدهم و تجارت ۱۰ میلیارد دلاری در سال پس از آن با ریل‌گذاری مناسب در این دولت باشیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34967

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.