• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
با حضور رئیس جمهور،

فاز اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی فولاد مبارکه به بهره‌برداری رسید

  • کد خبر : 29901
  • 08 مهر 1402 - 10:51
فاز اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی فولاد مبارکه به بهره‌برداری رسید
روز جمعه هفتم مهر ماه 1402، با حضور رئیس‌ جمهور و جمعی از اعضای هیئت دولت، مسئولان استان اصفهان و مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، واحد اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی فولاد مبارکه اصفهان که به نام شهید حاج احمد کاظمی مزین شده است به‌ عنوان اولین واحد نیروگاهی کلاس F صنایع در محل مصرف راه‌اندازی شد تا گام بلندی برای تامین پایدار برق موردنیاز این صنعت و جبران ناترازی برق شبکه سراسری برداشته شده باشد.
روز جمعه هفتم مهر ماه ۱۴۰۲، با حضور رئیس‌ جمهور و جمعی از اعضای هیئت دولت، مسئولان استان اصفهان و مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، واحد اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی فولاد مبارکه اصفهان که به نام شهید حاج احمد کاظمی مزین شده است به‌ عنوان اولین واحد نیروگاهی کلاس F صنایع در محل مصرف راه‌اندازی شد تا گام بلندی برای تامین پایدار برق موردنیاز این صنعت و جبران ناترازی برق شبکه سراسری برداشته شده باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، سید ابراهیم رئیسی در جریان دومین سفر استانی خود به اصفهان، پس از بازدید از مرحله اول انتقال آب از دریای عمان به اصفهان که با مشارکت و سرمایه‌گذاری ویژه شرکت فولاد مبارکه در حال انجام است، با حضور در معراج‌ شهدای فولاد مبارکه به مقام شامخ شهدا ادای احترام و پس از آن، از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید کرد.

وی در ادامه، فاز اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی سردار شهید حاج احمد کاظمی این شرکت را راه‌اندازی کرد و پس از آن، در جمع مدیران و کارکنان فولاد، طی بیاناتی اظهار داشت: برای بنده توفیق ارزشمندی بود که در جمع کارکنان، مهندسان، کارگران، مشاوران و مدیران فولاد مبارکه حاضر شوم و از زحمات مدیرعامل و سایر مدیران و کارکنان پرتلاش و مخلص این شرکت قدردانی کنم.

رئیس‌ جمهور با تاکید بر اینکه امروز تولید برای کشور یکی از ضرورت‌های اساسی در حوزه‌های مختلف است، بیان کرد: خوشبختانه موفقیت‌هایی در عرصه تولید داشته‌ایم که باید از بابت آن، خداوند متعال را سپاس‌گزار باشیم.

رئیسی همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی را یکی از ضروریات کشور دانست و گفت: شرط اساسی تحقق این امر، استقلال در تولید و رشد آن است. این امر در صنایع مادر از جمله فولاد که زیرساخت رشد تولید است، اهمیت بیشتری دارد زیرا رشد کمی، کیفی و تنوع تولید در فولاد می‌تواند موجب رشد بسیاری از صنایع پایین‌دست این حوزه شود و در پی رشد صنایع مادر است که رشد صنایع دیگر کشور، زنجیره ارزش‌افزوده را کامل می‌کند و این امر در تکمیل زنجیره اشتغال نیز موثر است. خوشبختانه برنامه‌ریزی‌ فولاد مبارکه برای کامل‌ کردن این زنجیره بسیار درست و قابل‌تقدیر است.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اهمیت پیشگیری از خام‌فروشی، عنوان کرد: امروز در فولاد مبارکه برنامه‌های بسیار ارزشمندی برای خودتامینی و خودکفایی انجام شده و این اقدامات گام‌های بسیار مهمی به شمار می‌رود. در نظر داشته باشیم مادامی که یک صنعت به‌ عنوان‌ مثال در حوزه آب، بتواند آب موردنیاز خود را از محل تصفیه پساب صنعتی و شهری تامین کند یا با اجرای پروژه‌ای نظیر انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی برای صنایع استان اقدام کند، به‌ یقین گام مهمی در جهت خودتامینی برداشته است.

کار بزرگی که امروز در فولاد مبارکه رقم خورد، بسیار مهم است

رئیس‌ جمهور با اشاره به اهمیت ورود فولاد مبارکه برای احداث نیروگاه و به بهره‌برداری رساندن این پروژه، تصریح کرد: کار بزرگی که امروز در فولاد مبارکه رقم خورد، بسیار مهم است؛ احداث نیروگاه به‌ صورت مستقل برای صنعت با هدف‌گذاری ۹۱۴ مگاوات تولید برق که امروز ۳۰۷ مگاوات آن بهره‌برداری شد، گام بسیار مهمی است؛ اینکه برق خانگی از برق صنعتی جدا باشد و این صنعت بتواند برق خود را تامین کند و همچنین اقدامات فولاد مبارکه در حوزه تامین آب بسیار حائز اهمیت است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، مطرح کرد: تولید فولاد سبز، یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم برای کشور ماست که فولاد مبارکه در این مسیر گام برداشته است. فولاد سبز برای کشور ما برخلاف بسیاری از کشورها امکان‌پذیر است؛ بنابراین هر اقدامی که در مسیر تولید فولاد سبز برداشته شود، می‌تواند کشور را نسبت به سایر تولیدکنندگان این حوزه متمایز کند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دشمن برای ضربه‌زدن به ایران، خاطرنشان کرد: دشمن به‌ خوبی می‌داند که ضربه به تولید و اقتصاد یعنی ضربه به ایران اسلامی و مردم. تلاش دشمن بر این است که تولید را در کشور متوقف کند و حتی به عقب برگرداند. وقتی ما اعلام می‌کنیم در بهار امسال طبق اعلام مرکز آمار به ۶٫۷ درصد رشد رسیده‌ایم، چنین دستاوردهایی دشمن را سردرگم می‌کند و باور نمی‌کند که در شرایط تحریم، تحقق این میزان رشد امکان‌پذیر بوده باشد.

رئیس‌ جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، یادآور شد: امروز در جریان بازدیدی که از فولاد مبارکه داشتیم، کارکنان این شرکت اذعان داشتند که سلام ما را به مقام معظم رهبری برسانید و بگویید کارگران اجازه نخواهند داد حرف شما روی زمین بماند و اجازه نخواهیم داد دشمن‌شاد شود؛ حتماا تولید کشور را ارتقا خواهیم داد و رشد تولید را در کشور به شرایطی خواهیم رساند که مردم آرامش داشته باشند و شما کارنامه درخشان صنعت فولاد و سایر صنایع کشور را پیش روی خود نظاره‌گر باشید. کارکنان با عزم و اراده پولادین، ایمان قوی و امید به آینده تلاش می‌کنند.

رئیسی ادامه داد: امروز در بازدید کوتاهی که از فولاد مبارکه داشتم، احساس کردم کار در این مجموعه کاملا با برنامه‌ریزی دقیق در حال پیشرفت است. برداشت من این بود که هدف‌گذاری‌های بسیار خوبی در این مجموعه انجام شده است. به‌ خاطر داشته باشیم مجموعه‌ای که هدف و برنامه، اراده پولادین و ایمان قوی دارد و گام‌های استوار برمی‌دارد، حتما به جایگاه برتر و جایی که در شان آن است، خواهد رسید.

وی تصریح کرد: اگر مسئولان فولاد مبارکه می‌خواستند به جایگاه ۳۰ سال قبل اکتفا کنند، نباید این گام‌ها را برمی‌داشتند اما خوشبختانه در هر بخشی از این شرکت که وارد شدیم، مشاهده کردیم که برای آینده، برای حرکت خودتامینی، خودکفایی و استقلال برنامه‌ریزی شده است.

رئیس‌ جمهور اضافه کرد: در فولاد مبارکه برای زنجیره فولاد از سنگ تا رنگ و تا همه محصولاتی که در زندگی مردم بروز و ظهور دارد، برنامه‌ریزی انجام شده است. این صنعت، زیربنای بسیاری از صنایع است و در کشور امید ایجاد می‌کند. همچنان که مقام معظم رهبری دو شرط اساسی ایمان و امید را به همه ما آموختند، امروز به لطف و یاری خدا احساس می‌کنیم کارکنان مجموعه فولاد مبارکه دلی مملو از ایمان و امید به آینده دارند.

 اقدامات فولاد مبارکه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی ارزشمند است

رئیسی در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات فولاد مبارکه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، گفت: در واقع این اقدامات، ارزشمند است و ضرورت هم دارد در شرایطی که صنعت فولاد به لحاظ سودآوری برای صنایع پایین‌دست بسیار موثر است، منطقه پیرامونی خود و استان را نیز در زمینه‌های احداث جاده و پل، بهینه‌سازی بیمارستان‌ها و مدارس و سایر موارد موردنیاز یاری دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در صنعت، بیان کرد: صنایع ما نیاز به سرمایه‌گذاری دارند. اگر به این امر توجه کافی نداشته باشیم، مسلما صنایع در همان نقطه‌ای که هستند، متوقف خواهند شد. به‌ عنوان‌ مثال، فولاد مبارکه دیگر صنعتی به‌روز، پیشرفته و مولد نخواهد بود و نخواهد توانست محصولاتی مانند فولاد زنگ‌نزن و ورق‌های موردنیاز صنایع لوازم‌خانگی و خودروسازی را تولید کند.

رئیس‌ جمهور، تولید انواع محصولات خاص ازجمله فولادهای زنگ‌نزن را قابل‌تقدیر دانست و تاکید کرد: این اقدامات بسیار ارزشمند است و نباید فراموش کنیم که توسعه این صنایع نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

رئیسی در همین زمینه خطاب به سایر مسئولان، صاحبان صنایع کشور، نمایندگان مجلس و دست‌اندرکاران و تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور عنوان کرد: اگر در صنایع کشور سرمایه‌گذاری نکنیم، صنایع ما عقب‌مانده خواهند شد و دیگر شاهد پیشرفت آن‌ها نخواهیم بود؛ همچنان که در تمامی دنیا از صنایع خود حمایت می‌کنند. اگر در صنعت سرمایه‌گذاری کردیم، مسلما در پی آن بهره‌برداری خوبی نیز خواهیم داشت.

وی در همین زمینه مطرح کرد: اگر طی سنوات گذشته در فولاد مبارکه سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های جدید و محصولات خاص انجام نمی‌شد، قطعا امروز ما در این نقطه از صنعت فولاد قرار نگرفته بودیم. بنابراین اگر امروز نیز سرمایه‌گذاری نکنیم، در عرصه جهانی حرفی برای گفتن نخواهیم داشت. این راهبرد تمامی صنایع ازجمله خودروسازی و لوازم‌خانگی را نیز شامل می‌شود. اگر در صنایع نفت و پتروشیمی نیز سرمایه‌گذاری نکنیم، خواهیم دید که در صنایع و میادین مشترک، سهم ما را به‌ راحتی به سود خود جذب خواهند کرد و اجازه برداشت به ما نخواهند داد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با همکاری بسیار ارزشمندی که بین فولاد مبارکه، وزارت صمت و وزارت نیرو صورت‌ گرفته است و همچنین حمایت‌هایی که سایر مسئولان در استان به عمل آورده‌اند، امیدواریم با همت فولاد مبارکه در بخش آب و برق به خودتامینی برسیم. این کار بسیار بزرگ و ارزشمند است و این نگاه را مورد تشویق قرار می‌دهیم.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود، موضوع صندوق بازنشستگی فولاد و مشکلات پیرامون آن است که دستور رسیدگی به آن را صادر کردیم. در عین‌ حال اصولا در زمینه پرداخت‌ها، یک اصل را در دولت دنبال می‌کنیم که تاکنون نتوانسته‌ایم به آن شکل که موردنظر است، عمل بکنیم. این اصل، نه پرداخت مساوی بلکه همان پرداخت عادلانه است تا هرکس بر مبنای تلاشی که انجام می‌دهد، به حق خود برسد. اینکه بین یک استان و استان دیگر و یا بین یک مجموعه با مجموعه مشابه دیگر تفاوت در پرداخت وجود دارد، از نکاتی است که موجب رنجش خواهد شد و تاکید داریم که عدالت در پرداخت‌ها که موجب رضای خداوند نیز است، هرچه سریع‌تر انجام شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود به بهره‌برداری رسیدن مرحله اول نیروگاه سیکل ترکیبی فولاد مبارکه را مرهون تلاش همه کارگران، کارشناسان و مدیران فولاد مبارکه دانست و یادآور شد: در فولاد مبارکه، همه در کسب این افتخارات نقش دارند و باید به تلاش همه شما که در هر شرایط آب‌ و هوایی کنار خطوط تولید، سختی‌ها را متحمل می‌شوید و برای کشور اقتدارآفرینی می‌کنید، خدا قوت گفت؛ از این‌ رو از خانواده‌های محترمی که صبورانه در کنار شما تلاش می‌کنند، صمیمانه قدردانی می‌کنم.

برنامه فولاد مبارکه برای پیشتازی در جهان حرکت به سمت فولاد سبز است

عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه این مراسم بیان کرد: اگر با محدودیت گاز مواجه شویم، تولید نخواهیم داشت. گاز در صنعت فولاد حکم انرژی ندارد بلکه در حکم خوراک است؛ بنابراین برنامه‌ای که در فولاد مبارکه برای پیشتازی در جهان مطرح بوده، این است که به سمت فولاد سبز حرکت کنیم.

وی افزود: در قرآن کریم، اسم فولاد آمده است (و انزلنا الحدِيد فِیه باس شديد)؛ این از معجزات قرآن است زیرا فقط فولاد با فلزات دیگر متفاوت است و اگر حد معینی نیرو به آن وارد شود، استحکام آن بی‌نهایت می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: نکته دیگر اینکه فولاد، یک صنعت مادر است و بدون فولاد هیچ صنعتی نمی‌تواند شکل بگیرد اما تحولات بزرگی در مسیر فولاد قرار دارد که در بخشی حرکت کرده‌ایم و در بخش‌های دیگر نیز باید به‌ عنوان پیشتاز حرکت کنیم.

علی‌آبادی با اشاره به اینکه در دنیا فولاد عموما به دو روش کوره بلند و احیا مستقیم تولید می‌شود، تصریح کرد: ما در اینجا از احیا مستقیم استفاده می‌کنیم زیرا مزیت بهره‌مندی از گاز را داریم. اگر با محدودیت گاز مواجه شویم، تولید نخواهیم داشت.

وی در ادامه مطرح کرد: گاز در صنعت فولاد حکم انرژی را ندارد بلکه در حکم خوراک است. آب در حکم خنک‌کننده نیست بلکه در حکم مواد لازم برای تولید فولاد است زیرا برای خواص مکانیکی به آن نیاز داریم. بنابراین برنامه‌ای که در فولاد مبارکه به‌ عنوان پیشتاز در جهان مطرح بوده، این است که به سمت فولاد سبز برویم. از آنجایی که ما از احیای مستقیم استفاده می‌کنیم، می‌توانیم به فولاد سبز نزدیک بشویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با توجه‌ به انرژی خورشیدی که برای تولید آن برنامه‌ریزی شده است، این فرصت را خواهیم داشت که هیدروژن را تولید کنیم و آن را به خط لوله گاز تزریق و مصرف گاز را تا نهایت ممکن کم کنیم و از همان تجهیزات برای تولید فولاد سبز استفاده کنیم که آلودگی محیط‌ زیستی چندانی نخواهد داشت.

علی‌آبادی اظهار داشت: نکته دیگری که در صحبت‌های مدیرعامل فولاد مبارکه به آن اشاره شد، اینکه تولید محصولات خاص از جمله ورق رنگی و فولاد زنگ‌نزن، گام‌های اولیه است. گام‌های مهم‌تر، رفتن به سمت فولاد پیشرفته‌تر مثل ورق هسته‌ای است که می‌تواند نیاز کشور را تامین کند و در آینده در زنجیره ارزش در خودرو و نیروگاه‌سازی استفاده شود؛ همچنین ورق هسته‌ای ایرانی در ژنراتورهای ایرانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در این آیین ضمن خداقوت به همه کارکنان فولاد مبارکه و پیمانکاران برای رکوردزنی در راه‌اندازی نیروگاه شهید احمد کاظمی با کلاس F، بیان کرد: ۷۰ درصد از تجهیزات این نیروگاه از قطعات و تجهیزات تولید داخل است.

استان اصفهان از منظر افتخارآفرینی صنعتی نیز پیشتاز است

وی با بیان اینکه اصفهان خطه حماسه‌هاست، عنوان کرد: استان اصفهان که با تقدیم نزدیک به ۲۳ هزار شهید، ۱۰ درصد شهدای کشور را در دفاع مقدس به خود اختصاص داده است، امروز علاوه بر تمدن و فرهنگ تاریخی خود، توسط جوانان پیشتاز از منظر افتخارآفرینی صنعتی نیز با تولید نزدیک به ۴۵ درصد فولاد کشور به‌ عنوان قطب تولید فولاد ایران شناخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه فولاد مبارکه به‌ عنوان بزرگ‌ترین دستاورد صنعتی پس از انقلاب و مولود انقلاب طرح‌های توسعه خود را همواره با نام شهدا افتتاح کرده است، ادامه داد: مگا مدول‌های واحد احیا مستقیم فولاد مبارکه به نام شهید حسین خرازی مزین شد؛ پس از آن نورد گرم ۲ فولاد مبارکه به نام سردار سلیمانی کلید خورد و امروز جمع این سه رفیق بهشتی با نام‌گذاری نیروگاه فولاد مبارکه به نام شهید احمد کاظمی در این شرکت تجلی دوباره‌ای یافت.

طیب‌نیا اضافه کرد: عجیب نیست که بگوییم این اتفاقات و افتتاح‌ها فتح خرمشهر دیگر در صنعت است. امیدواریم به برکت رشادت‌های این عزیزان، خیر و برکت این نیروگاه برای مردم استان و تمامی کشور باشد تا در فصل‌های پرمصرف، شاهد خاموشی صنایع نباشیم.

وی در ادامه مطرح کرد: انقلاب اسلامی به ما آموخت که توکل بر خدا و تکیه بر اراده ایرانی راه برون‌رفت از مشکلات خواهد بود. امروز در شرایطی قرار داریم که فولاد مبارکه به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد غرب آسیا و شمال آفریقا، در شرایط تحریمی و رکود جهانی در این صنعت و علی‌رغم محدودیت‌های موجود به‌ اندازه تولید برخی از کشورهای جهان به‌ تنهایی تولید فولاد دارد. ما در فولاد مبارکه به‌ تنهایی اندازه کل کشور عربستان، اسپانیا، اتریش، استرالیا و مالزی فولاد تولید می‌کنیم و نقش موثر فولاد مبارکه در رسیدن به جایگاه دهم در بین کشورهای تولیدکننده فولاد در جهان، غیرقابل‌ انکار است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: این در حالی است که قبل از انقلاب، یک میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شد و امروز شاهد تولید ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور هستیم و ظرفیت ۴۶ میلیون‌ تنی امروز پابرجاست.

طیب‌نیا با بیان اینکه لازم است در همین زمینه، از کلام رهبر معظم انقلاب استفاده و اعلام کنم که امروز در صنعت فولاد کشور به قله‌ها نزدیک هستیم، ادامه داد: برای رسیدن به جایگاه هفتم جهانی بر اساس افق سال ۱۴۰۴، مسیر چندان زیادی نداریم که اگر تابستان گذشته و زمستان سال قبل با قطعی گاز و برق مواجه نبودیم، می‌توانستیم رتبه هفتم جهان را نیز پشت سر بگذاریم.

وی ابراز کرد: امروز اگر در کشور موشک نقطه‌زن داریم، باید اذعان داشته باشیم که فولاد زنگ‌نزن که سال گذشته در فولاد مبارکه موفق به تولید آن شدیم، دقیقا به‌ مثابه یک محصول راهبردی در صنعت دنیاست.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه همچنین به تولید ورق فولادی برای تولید لوله‌های انتقال گازترش در فولاد مبارکه اشاره کرد و گفت: دشمن به خیال خام خود فکر می‌کرد با تحریم‌ کشور، پروژه‌های انتقال نفت و گاز ما را متوقف کرده است اما موفق نشد و زمانی که از تحریم راه به جایی نبرد، ما را در سال گذشته مورد بزرگ‌ترین حمله سایبری صنعت طی چند سال اخیر در دنیا قرار داد.

طیب‌نیا در همین راستا افزود: این حمله سایبری از ۱۴ ماه قبل برای فولاد مبارکه طراحی شده بود که به لطف خداوند در کمتر از ۳۶ ساعت با ابتکاراتی که برای اولین‌ بار در کشور صورت می‌گرفت، جریان تولید مجددا در فولاد مبارکه برقرار شد.

وی با بیان اینکه صنعت فولاد مبارکه همواره مشکلات خود را با نگاه درون‌زا حل کرده و چشم به دست دولتمردان نبوده است، اظهار داشت: فولاد مبارکه همواره تلاش کرده است که خودکفا و خودتامین باشد. صنعتی که کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین تاسیسات آن وارداتی بوده است، امروزه با بومی‌سازی ۱۰۰ هزار قطعه، تجهیز و مواد مصرفی، به میزان ۹۰ درصد خودکفایی در این حوزه رسیده و بومی‌سازی ۹۸ درصدی را هدف‌گذاری کرده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: در مراحل مختلف تحریم‌، هر یک از شرکت‌های اروپایی که تجهیزات موردنیاز شرکت را به ما تحویل نداده بودند، دائما سراغ می‌گرفتند که آیا تولید شما همچنان پابرجاست و وقتی می‌دیدند که در این شرایط سخت کارکنان به دستاوردهای بسیار ارزشمندی دست یافتند و حتی افزایش ظرفیت را نیز شاهد بوده‌ایم، تعجب می‌کردند.

طیب‌نیا یادآور شد: امروز نه‌ تنها بسیاری از محصولات فولادی که قبلا وارداتی بود، در داخل فولاد مبارکه تولید می‌شود بلکه محصولات این شرکت در بسیاری از بازارهای جهانی نیز در حال عرضه است.

وی در ادامه تصریح کرد: دشمن به‌ خوبی می‌داند توقف فولاد مبارکه یعنی توقف امید و صنعت و نا امیدی کسانی که سهام فولاد مبارکه را در بورس خریداری کردند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد: فولاد مبارکه به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی ایران، انتفاع بسیاری از مردم عزیز کشور را در بر دارد؛ فارغ از صندوق‌های استانی و سهام عدالت که زندگی میلیون‌ها نفر متاثر از آن خواهد بود و ۳۰ درصد سهام فولاد مبارکه مربوط به آن‌هاست.

طیب‌نیا ادامه داد: طی سه سال گذشته، بالغ‌ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سود بین سهام‌داران فولاد مبارکه که بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون افراد مستقیم و غیرمستقیم هستند، توزیع شده است که این امر علاوه بر دستاوردهای دیگری بوده که در فولاد مبارکه از قبیل اشتغال حاصل شده است.

وی افزود: هدف ما در فولاد مبارکه فقط تولید فولاد نیست. ما هدف خود را انسان‌سازی برای ساخت یک ایران آباد قرار داده‌ایم و آرمان و هدف تعریف‌شده ما، خلق آینده‌ای بهتر برای کشور است.

فولاد فلز مردم و مایه منفعت برای مردم است

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ادامه تاکید کرد: اگر طلا و نقره مایه تفاخر به شمار می‌آیند، فولاد نیز فلز مردم و مایه منفعت برای مردم است. در همین راستا در زمان شیوع ویروس کرونا، فولاد مبارکه اکسیژن تولیدشده در شرکت را به‌ صورت رایگان در اختیار بیمارستان‌های درمانگر این ویروس و مردم شریف ایران قرار داد.

طیب‌نیا با اشاره به فعالیت‌های فولاد مبارکه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، مطرح کرد: امروز فولاد مبارکه در پروژه انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی سرمایه‌گذاری و باکیفیت‌ترین نیروگاه را وارد مدار تولید کرده است؛ پس از آن هم سرمایه‌گذاری در توسعه میادین گازی کشور را در دست اقدام دارد.

وی اضافه کرد: معتقدیم طبق وعده الهی، فولاد باید منافع مردم را دربر داشته باشد و به همین دلیل با ورود به توسعه ورزش استان، ورزشگاه نقش‌ جهان را تکمیل کردیم و در اختیار مردم شریف استان قرار دادیم. همچنین امروز فولاد مبارکه در توسعه راه‌های استان و بهینه‌سازی مدارس و احداث آن‌ها نقش‌آفرینی می‌کند. اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۳۸۰ هزار نفری ایجاد کردیم و مفتخریم از اینکه اعلام کنیم امروز صنایع ما از کشتی‌سازی تا کنسروسازی و از خودروسازی تا لوازم‌خانگی، همگی وابسته به محصولات فولاد مبارکه هستند. علاوه‌براین، باید به‌ خاطر داشته باشیم فولاد یک صنعت صنعت‌ساز محسوب می‌شود و حیات بسیاری از صنایع با صنعت فولاد آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: معتقدیم بر مبنای نظریه مقام معظم رهبری، صنعت باید انسان‌ساز باشد یعنی برخلاف تئوری توسعه غرب، هدف ما در فولاد مبارکه فقط تولید فولاد نیست بلکه هدف مجموعه انسان‌سازی برای ساخت یک ایران آباد و آرمان ما و هدف تعریف‌ شده ما، خلق آینده‌ای بهتر برای ایران عزیز است.

طیب‌نیا در پایان یادآور شد: ما مدعی جایگزینی اقتصاد فولادی به‌ جای اقتصاد نفتی هستیم که امیدواریم با حمایت‌های همیشگی رئیس‌ جمهور که همواره تولید را رکن رکین اقتصاد قلمداد کرده‌اند و با حمایت‌های وزارت صمت، از این‌ پس با محدودیت‌های انرژی و ارزی و صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه مواجه نباشیم و بتوانیم افتخارات بیشتری برای کشور رقم بزنیم. این تعهد ما به خون شهدای گران‌قدر ایران اسلامی است که فولاد برای ایران بماند و فولاد مردان قله‌های جدید را فتح کنند.

 انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=29901

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.