سریع‌تر از امروز فردا را خلق کنید...

آخرین اخبار

۰:۱۴ /سه شنبه/۲ مرداد ۱۴۰۳
زمان انتشار: 13:02 /سه شنبه/24 خرداد 1401

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر مطرح کرد:

فضای صنعت فولاد مبهم است

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر گفت: تورم افسارگسیخته و تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه برای صنعت فولاد، به سرمایه‌گذاری‌ها و کارخانه‌های در حال تولید آسیب زده و چشم‌انداز کلی صنعت فولاد را برای فعالان این صنعت مبهم کرده است.

حسین کاظمی‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» بیان کرد: صنعت فولاد در این شرایط اقتصادی غیر قابل پیش‌بینی است و نمی‌توان تصویر واضحی از وضعیت آن ارائه داد. به طوری که نه می‌توان گفت آینده روشنی در انتظار این صنعت و نه اینکه آینده‌ای تیره و تار را برای صنعت فولاد متصور شد.

وی افزود: وضعیت صنعت فولاد از مولفه‌ها و متغیرهای زیاد اقتصادی تاثیر می‌پذیرد که این مولفه‌ها نیز در کشور غیر قابل پیش‌بینی حتی برای کوتاه‌مدت هستند. همچنین با توجه به اینکه کل سیاست‌های اقتصادی کشور مشخص نیست، نمی‌توان صنعت فولاد را نیز پیش‌بینی کرد.

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر خاطرنشان کرد: یکی از مولفه‌های اساسی اقتصادی و تاثیرگذار روی صنعت فولاد نرخ ارز است. با افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته و نیز جنگ روسیه و اوکراین، فرصت بسیار خوبی برای صادرات محصولات فولادی به بازارهای جهانی فراهم شده بود. اما به یکباره مسئولان دستورالعملی صادر کردند که طبق آن بر صادرات محصولات معدنی و فلزی ازجمله فولاد عوارض اعمال شد. این سیاست‌گذاری به نوع به کاهش و حتی توقف صادرات انجامید.

کاظمی‌مهر ادامه داد: یکی دیگر از پارامترهای موثر بر صنعت فولاد، تامین انرژی به ویژه برق است. اکنون که به فصل تابستان نزدیک شده‌‌ایم، موضوع قطعی برق مطرح شده و همه فعالان این صنعت را نگران کرده است. زیرا تابستان‌ها صنایع فولادی با مشکل قطعی برق مواجه هستند. همچنین صنعت فولاد مشکل کمبود گاز در زمستان را دارد. از این رو نمی‌توان چشم‌انداز روشنی از وضعیت صنعت فولاد حتی در آینده نزدیک ارائه داد. متاسفانه در هیچ زمانی مانند وضعیت کنونی، عدم ثبات اقتصادی در کشور رخ نداده است. اکنون نیز نرخ ارز هر روز نوسان زیادی دارد و هیچ یک از فعالان اقتصادی نمی‌توانند وضعیت آن را برای آینده نزدیک پیش‌بینی کنند.

تاثیر منفی بی‌ثباتی اقتصاد بر صنعت فولاد

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر تاکید کرد: بی‌ثباتی روی همه صنایع تاثیر منفی گذاشته است. تولیدکنندگان بزرگ فولادی با توجه به قطعی برق با کمبود مواد اولیه مواجه هستند. ضمن اینکه تولیدکنندگان شمش نیز با قطعی برق ناچار به تعطیلی فعالیت می‌شوند که این موضوع هم حلقه زنجیره قبلی آن‌ها یعنی آهن اسفنجی و هم صنایع پایین‌دستی یعنی نورد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یادآور می‌شود که سال گذشته برق برخی از صنایع بزرگ فولادی حتی بدون اطلاع قبلی قطع شد.

وی اضافه کرد: هنگامی که یک تولیدکننده هم با فضای بی‌ثباتی مواجه شود، هم قطعی برق داشته باشد و هم با کمبود مواد اولیه دست و پنجه نرم کند، نمی‌تواند به صورت عادی به فعالیت بپردازد. این یعنی اگر ظرفیت تولید یک کارخانه ۲۰۰ هزار تن در سال است، شرایط یاد شده مانع از تحقق این ظرفیت خواهند شد.

کاظمی‌مهر با اشاره به وضعیت تامین مواد اولیه در صنعت فولاد، گفت: عمده مواد اولیه صنعت فولاد در اختیار برخی کارخانه‌ها و صنایع بزرگ است. همچنین بخشی از برای محصولات فولادی که در بورس عرضه می‌شوند، شرایطی ایجاد شده که برخی قادر به خرید و تامین مواد اولیه از آن نیستند. بنابراین روی آن نمی‌توان حساب کرد. ضمن اینکه برخی محصولات فولادی به صورت منظم در بورس عرضه نمی‌شوند و تولیدکننده از نحوه و زمان عرضه آن محصولات اطلاعی ندارد. همچنین برخی از محصولات فولادی به میزان محدودی عرضه می‌شوند. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان محدود شده‌اند.

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر تصریح کرد: در گذشته فضای تامین مواد اولیه برای واحدهای تولید به ویژه در حوزه تولید ورق گالوانیزه بازتر بود و این تولیدکنندگان می‌توانستند از چندین منبع مواد اولیه خود را تامین کنند؛ حتی مصرف‌کنندگان ورق اختیار واردات نیز داشتند. در شرایط کنونی امکان تامین مواد اولیه به صورت پایدار برای مصرف‌کنندگان ورق فولادی وجود ندارد. حتی اگر عرضه‌کنندگان بزرگ هم قصد داشته باشند مواد اولیه واحدهای تولیدی مصرف‌کننده را تامین کنند، با توجه به ساز و کارهای تعریف شده امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی تاکید کرد: اقتصاد یک علم است و در دنیا قوانین خاص خود را دارد اما در کشور ما این قوانین به ویژه به دلیل بی‌ثباتی در سیاست‌گذاری با شرایط محیطی سازگاری ندارند و به همین دلیل یک تولیدکننده نمی‌تواند فعالیت عادی خود را انجام دهد. تصمیم‌گیری برای تولیدکنندگان حتی در کوتاه‌مدت بسیار دشوار است.

کاظمی‌مهر بیان کرد: اگر تولیدکننده تصمیم بگیرد برای یک ماه به صورت ثابت و با تمام ظرفیت به تولید محصول بپردازد، قطعا در این شرایط امکان‌پذیر نیست و هر لحظه ممکن است اتفاقات و تصمیم‌گیری‌های غیر تولیدی روی این موضوع تاثیر بگذارند. به طور مثال تولیدکنندگان فولاد کشور پس از سال‌ها توانستند محصولات خود را حتی در شرایط تحریمی نیز به بازارهای جهانی صادر کنند. حال اگر تولیدکننده‌ای بتواند یک بازار جدید بیابد و به مشتری صادراتی جدید محصول خود را برای مدت مشخصی به فروش برساند، دولت به یکباره به دلیل افزایش قیمت در داخل جلوی صادرات را بگیرد یا روی آن عوارض ببندد، چه اتفاقی برای تولیدکننده خواهد افتاد؟

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر افزود: با جلوگیری یا سنگ‌اندازی در صادرات، تولیدکننده‌ای که وعده فروش محصول به مشتری خارجی را داده است، نمی‌تواند به موقع محصول خود را تحویل دهد و مشتری نیز پس از مشاهده چنین وضعی از سوی صادرکننده ایرانی، قطعا بازار ایران را رها خواهد کرد و دیگر به تولیدکنندگان ایرانی اعتماد نمی‌کند. باید توجه داشت بازگشت به بازار صادراتی از دست برود، بسیار دشوار و گاهی اوقات غیر ممکن است. علاوه بر این، زمانی که صادرکننده نمی‌تواند به وعده‌های خود برای فروش به مشتری خارجی عمل کند، بدنام خواهد شد و دیگر نمی‌تواند به آن بازار بازگردد. زیرا مشتریان دیگر به صادرکننده بدقول اطمینان نخواهند داشت و در بازار، اطمینان حرف نخست را می‌زند.

وی مطرح کرد: در شرایطی که صادرکننده نمی‌تواند کالای خود را به دلیل تغییر مداوم قوانین و دستورالعمل‌ها صادر کند، مقصر این وضع نیست. بلکه سیاست کلان کشور باعث ایجاد چنین وضعی می‌شود.

یک میلیون تن طرح توسعه در دستور کار داریم

کاظمی‌مهر با اشاره به تعطیل شدن برخی کارخانه‌های فولادی به دلایل گوناگون، بیان کرد: شرکت ورق سپید ارمغان یکی از تولیدکنندگان ورق گالوانیزه در کشور بود که اکنون تقریبا تعطیل شده است. زیرا به دنبال احداث چندین کارخانه فولادی در استان زنجان هستیم. در این رابطه مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر تاسیس شده که پروژه‌های فولادی متعددی در این مجتمع در حال احداث است.

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر اذعان کرد: به دلیل اینکه نتوانستیم مواد اولیه شرکت ورق سپید ارمغان را برای تولید ورق گالوانیزه تامین کنیم، تصمیم به تعطیلی موقت آن گرفتیم. ضمن اینکه توان خود را به جای خرید مواد اولیه روی اجرای پروژه‌ها گذاشتیم تا بتوانیم مواد اولیه زنجیره تولید را تامین کنیم. البته ممکن است شرکت ورق سپید ارمغان را با توجه به اجرای چندین پروژه دیگر، کنار بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: در استان زنجان یک زمین نسبتا بزرگ را خریداری کرده‌ایم که در آن در حال اجرای چندین پروژه در صنعت فولاد هستیم. یک واحد ورق سرد فولادی به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در دست احداث داریم که در پی آن یک واحد ورق گالوانیزه به ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال احداث خواهد شد. همچنین به دنبال احداث واحد ورق رنگی نیز هستیم. گفتنی است که طرح احداث یک کارخانه تولید لوله مانیسمان به ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال در دستور کار قرار دارد. در فاز اول قرار است کارخانه لوله مانیسمان با ظرفیت ۱۴۰ هزار تن به بهره‌برداری برسد که حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به احتمال زیاد تا پایان امسال شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود.

عدم حمایت موثر از سرمایه‌گذار

کاظمی‌مهر در خصوص چالش‌های اصلی تولیدکنندگان گفت: شرکت ما تاکنون حتی نتوانسته است یک ریال از بانک تسهیلات دریافت کند و تمام سرمایه‌گذاری انجام شده از نقدینگی سهامداران بوده است. البته به نظر می‌رسد اگر هم تلاش می‌کردیم این اتفاق نمی‌افتاد. متاسفانه به دلیل شرایطی که شیوع ویروس کرونا در دنیا پدید آورد، اجرای طرح توسعه شرکت ما به مدت دو سال عقب افتاد. هر چند که در زمان اجرای پروژه حمایتی از شرکت صورت نگرفت، اما مشکل عمده‌ای نیز پدید نیامد. حتی اگر مشکلی در اجرای پروژه پیش آمد، توانستیم با استفاده از قانون بهبود فضای کسب و کار و ساز و کار ستاد تسهیل، مشکل را حل کنیم.

عضو هیئت مدیره مجتمع فولاد و نورد آسین ابهر تصریح کرد: تامین زیرساخت‌ها بر عهده تولیدکننده است؛ در حالی که اساسا وظیفه تولیدکننده تامین زیرساخت نیست و تخصصی هم در این زمینه ندارد. این موضوع به ویژه در خصوص برق بیشتر به چشم می‌خورد. متاسفانه هزینه احداث زیرساخت برق بسیار سنگین است.

وی تاکید کرد: همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، وضعیت اقتصادی غیر قابل پیش‌بینی است و همین امر بر اجرای پروژه‌های فولادی تاثیر می‌گذارد. به طور مثال زمانی که احداث یک پروژه با پیش‌بینی میزان مشخصی از میزان هزینه‌کرد آغاز می‌شود، در یک بازه زمانی کوتاه، با تورم و شرایط اقتصادی ممکن است هزینه‌کرد چند برابر شود. در این رابطه خرید تابلوی برق برای مجموعه آسین ابهر بیش از ۳۰ میلیارد تومان هزینه داشت که برای اجرای یک پروژه معمولی هم بسیار سنگین است و این تابلوی برق هزینه نسبتا کمی از کل هزینه‌های یک سرمایه‌گذار را تشکیل می‌دهد.

کاظمی‌مهر ادامه داد: به دلیل اینکه در نرخ ارز ثبات وجود ندارد، سرمایه‌گذار باید هر هزینه‌ای که در ابتدای سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرد، باید برای سال‌های آینده چند برابر کند. همچنین سرمایه‌گذار باید تا حد امکان تجهیزات، دستگاه‌ها، ماشین‌آلات، قطعات و… را که بسیار هزینه‌بر هستند، هر چه زودتر فراهم کند. متاسفانه شرایط سرمایه‌گذاری در کشور دشوار شده است. امیدوار هستیم که بتوانیم برای ادامه اجرای پروژه با افزایش قیمت‌های کنونی دوام آوریم.

انتهای پیام//

با حضور رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری انجام شد؛

17:29 /دوشنبه/1 مرداد 1403

با حضور مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،

16:51 /دوشنبه/1 مرداد 1403

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد:

7:43 /دوشنبه/1 مرداد 1403

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان مطرح کرد:

14:38 /یکشنبه/31 تیر 1403

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مطرح کرد:

9:54 /یکشنبه/31 تیر 1403

اسدالله فرشاد، عضو شورای راهبری موسسه راهبردی معدن و فولاد سبز (سیگماس) در گفت‌وگو با «فلزات‌آنلاین»:

12:03 /یکشنبه/31 تیر 1403

امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت‌وگو با «فلزات‌آنلاین»:

5:51 /شنبه/9 تیر 1403

محسن مصطفی‌پور، مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز در گفت‌وگو با «فلزات‌آنلاین»:

4:50 /شنبه/9 تیر 1403

مهدی کوهی، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با «فلزات‌آنلاین»:

4:58 /شنبه/12 خرداد 1403

علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفت‌‍وگو با «فلزات آنلاین»:

5:30 /شنبه/25 فروردین 1403

مهدی کوهی، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

11:17 /شنبه/19 اسفند 1402

صادق قاسمی فلاورجانی، مديرعامل شرکت فنی مهندسی آرين مدرن جهان‌آرا طی یادداشتی نوشت:

7:29 /شنبه/8 اردیبهشت 1403

حسين کهزاد، مديرعامل شرکت صنعت فولاد شادگان طی یادداشتی در «فلزات‌آنلاین» نوشت:

4:48 /شنبه/25 آذر 1402

فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات طی یادداشتی در «فلزات‌آنلاین» نوشت:

6:27 /شنبه/29 مهر 1402

هم‌زمان با رشد تولید فولاد صورت پذیرفت؛

13:18 /دوشنبه/4 تیر 1403

همگام با اجرای دو طرح توسعه‌ای محقق شد؛

7:38 /شنبه/9 تیر 1403

با هدف رشد تولید و ایجاد اشتغال‌ پایدار،

12:41 /چهارشنبه/6 تیر 1403

پس از ثبت موفقیت‌ها و رکوردهای پیاپی صبانور در سال 1402،

15:35 /سه شنبه/29 خرداد 1403

اینفوگرافیک عملکرد سه ماهه «کگل»؛

8:13 /شنبه/30 تیر 1403

اینفوگرافیک شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور؛

8:01 /شنبه/30 تیر 1403

اینفوگرافیک عملکرد دو ماهه سنگان؛

5:55 /شنبه/26 خرداد 1403

اینفوگرافیک عملکرد دو ماهه چادرملو؛

5:35 /شنبه/26 خرداد 1403

عملکرد دو ماهه 1403 «فخوز»؛

6:05 /شنبه/19 خرداد 1403

شاخص‌های قیمتی فلزات آنلاین

محصول
شاخص/تاریخ
قیمت

فلزات آنلاین

1403/05/1

151696

فلزات آنلاین

1403/05/1

483684

فلزات آنلاین

1403/05/1

551690

فلزات آنلاین

1403/05/1

2788352

فلزات آنلاین

1403/05/1

22831

فلزات آنلاین

1403/05/1

12510

فلزات آنلاین

1403/05/1

41095

فلزات آنلاین

1403/05/1

49860

فلزات آنلاین

1403/05/1

44700

فلزات آنلاین

1403/05/1

42029

فلزات آنلاین

1403/05/1

26142

فلزات آنلاین

1403/05/1

28556

فلزات آنلاین

1403/05/1

26217

فلزات آنلاین

1403/05/1

36615

فلزات آنلاین

1403/05/1

33312

فلزات آنلاین

1403/05/1

44746

فلزات آنلاین

1403/05/1

25663

فلزات آنلاین

1403/05/1

39887

فلزات آنلاین

1403/05/1

43347

فلزات آنلاین

1403/05/1

3353100