• امروز : سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 April - 2024
رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران عنوان کرد:

فولاد مبارکه، پیشگام در حمایت از تولید داخل

  • کد خبر : 39234
  • 10 بهمن 1402 - 8:13
فولاد مبارکه، پیشگام در حمایت از تولید داخل
رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از پیشرانان اقتصاد کشور، توسعه و تولید پایدار کمی و کیفی را در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر تامین نیاز صنایع مختلف کشور به انواع ورق‌های فولادی، به دنبال افزایش حمایت روزافزون از ساخت داخل در شرکت‌های دانش‌بنیان است.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از پیشرانان اقتصاد کشور، توسعه و تولید پایدار کمی و کیفی را در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر تامین نیاز صنایع مختلف کشور به انواع ورق‌های فولادی، به دنبال افزایش حمایت روزافزون از ساخت داخل در شرکت‌های دانش‌بنیان است.

بهرام سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص اهمیت حمایت از ساخت داخل، بیان کرد: در حال حاضر بخش عمده‌ای از قطعات و تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلف کشور به ویژه فولاد، در داخل و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شوند. با این وجود، همچنان شاهد تامین برخی قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت‌های فولادی از طریق بازارهای وارداتی هستیم. در حالی که یک شرکت دانش‌بنیان نوپا با تکیه بر دانش بومی و متخصصان داخلی خود، موفق به ساخت یک قطعه و یا تجهیز خاص شده است اما با توجه به اینکه از یک سو، این مهم برای نخستین بار در کشور به وقوع پیوسته و از سوی دیگر، اعتماد متقابل و جلب رضایت مشتریان به دلیل ریسک‌های موجود در بخش تولید ایجاد نشده است، بنابراین استقبال چندانی از این قطعه و یا تجهیز جهت استفاده در کارخانجات فولادی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم که مدیران و مسئولان دولتی، باید فرصت‌ و زمان کافی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان اعم از نوپا، نوآور و فناور قرار دهند تا این شرکت‌ها بتوانند توانایی‌های خود را با ساخت قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات باکیفیت بیشتر و قیمت تمام شده کمتر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی به منصه ظهور برسانند. باید توجه داشت که در صورت اعتماد به نمونه‌های ساخت داخل و استفاده از آن‌ها در واحدهای مختلف فولادی، بی‌نیاز از هرگونه واردات خواهیم شد و به دنبال آن ارز کمتری نیز از کشور خارج می‌شود. از طرفی، استفاده از نمونه‌های خارجی مشکلات متعددی را به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به قیمت هنگفت و طولانی شدن روند تحویل کالا اشاره کرد. در چنین شرایطی، استفاده از ساخت داخل مقرون به صرفه‌‎تر و اقتصادی‌تر خواهد بود که تحقق آن، نیازمند یک اتحاد و نگاه ملی است و در گذر زمان باید میان مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی ایجاد شود.

شرکت فولاد مبارکه ۱۰۰ درصد نیاز داخل را تامین می‌کند

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه به ضرورت حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت: با توجه به پیشرفت صنعت فولاد در کشور طی سالیان اخیر، خوشبختانه انواع محصولات فولادی به ویژه مقاطع تخت (اعم از ورق گرم، سرد و پوشش‌داده شده) به میزان کافی در داخل تولید می‌شود و در اختیار مصرف‌کنندگان مختلف قرار می‌گیرد؛ به نحوی که اکنون شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگ‌ترین فولادساز کشور با عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالای ایران، ۱۰۰ درصد نیاز مصرف‌کنندگان داخلی را تامین می‌کند و کیفیت و قیمت تمام شده محصولات فولاد مبارکه به قدری کافی و مناسب هست که دیگر نیازی به واردات کالاهای مشابه نخواهد بود.

سبحانی ادامه داد: با توجه به آمارهای موجود، در حالی بیش از یک میلیون تن انواع ورق فولادی در ۹ ماهه امسال به داخل کشور وارد شده که تولید برخی از این محصولات در شرکت فولاد مبارکه با محدودیت‌هایی مواجه است. برای مثال، می‌توان به واردات ورق عریض فولادی جهت استفاده در سقف خودرو اشاره کرد. از آنجایی که تولید این محصول در عرض‌های بالا توسط شرکت فولاد مبارکه محدودیت‌های خاص خود را دارد، به همین علت شاهد واردات آن هستیم؛ در حالی که اگر با حمایت دولت و سازمان‌های ذی‌ربط این محدودیت‌ها رفع شوند، امکان تولید این ورق‌ها با کیفیت عالی و بر اساس استانداردهای روز دنیا توسط فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین فولادساز منطقه منا وجود دارد.

وی با اشاره به نقش موثر شرکت فولاد مبارکه در توسعه زنجیره فولاد و همچنین تحقق اقتصاد غیرنفتی کشور، اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تحقیقات مستمر در حوزه بازاریابی (داخلی و خارجی) و بررسی شرایط کنونی و آینده پیش روی بازار محصولات فولادی (از لحاظ کمی و کیفی)، نسبت به تحلیل نیاز بازار و تولید محصولات جدید و خاص اقدام کرده است؛ به نحوی که برای مثال با توجه به توسعه و پیشرفت صنعت خودروسازی در جهان و ضرورت استفاده از ورق‌های با مقاومت بالاتر و وزن کمتر در بدنه خودروها، شرکت فولاد مبارکه نیز سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات قابل‌توجهی در واحد تحقیق و توسعه خود در این زمینه انجام داده است. بر همین اساس می‌توان گفت که استراتژی کلان شرکت فولاد مبارکه در بلندمدت، تولید محصولات خاص و با ارزش افزوده بالای فولادی هم‌زمان با به‌روزرسانی تکنولوژی و استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات جدید جهت بی‌نیازی کشور از هرگونه واردات محصولات تخت فولادی به ویژه ورق است. علاوه‌براین، با توجه به میزان تولید بیش از ۳۱ میلیون تنی فولاد خام طی سال گذشته میلادی و همچنین میزان مصرف حدود ۱۶ میلیون تنی آن در ایران، حدود ۵۰ درصد مازاد نیاز فولاد در کشور ما وجود دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی هدفمند و همچنین رفع موانع موجود در حوزه صادرات، محصولات تولید شده در شرکت‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه را روانه بازارهای صادراتی کرد تا علاوه بر حفظ جایگاه ایران در بازارهای خارجی و بین‌المللی، ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد.

ضرورت رفع چالش‌های موجود در شرکت‌های بزرگ فولادی

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن تاکید بر اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی به ویژه صنعت فولاد در رشد اقتصادی کشور و نقش تاثیرگذار شرکت‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه در این عرصه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد در کشور، بیش از ۴۵ میلیون تن برآورد شده است اما به دلایل متعدد که بخش عمده‌ای از آن به عدم تامین زیرساخت‌های مورد نیاز برمی‌گردد، شاهد تحقق تولید بیش از ۳۱ میلیون تن فولاد هستیم. در این میان شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از پیشرانان اقتصاد کشور، توسعه و تولید پایدار کمی و کیفی را در دستور کار خود قرار داده و به خوبی نیز موفق به تحقق این مهم به ویژه طی چند سال اخیر شده است. این شرکت با هدف تامین برق پایدار خود و حتی سایر شرکت‌های بزرگ فولادی، در حال احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۹۱۴ مگاوات، احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید ۶۰۰ مگاوات و احداث نیروگاه بادی با ظرفیت تولید ۲۰۰ مگاوات برق است. بدون شک با بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای متنوع در این شرکت عظیم صنعتی، برکات فراوانی نصیب صنعت فولاد و اقتصاد کشور خواهد شد.

سبحانی در پایان یادآور شد: البته باید در نظر داشت که شرکت‌های کوچک‌مقیاس برخلاف تولیدکنندگان بزرگ فولاد، توان مالی احداث نیروگاه برق را ندارند و از طرفی با معضل تامین گاز پایدار در روزهای سرد سال نیز مواجهند. از این رو دولت و دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارتخانه‌های نیرو و نفت، باید تمهیدات لازم جهت تامین زیرساخت‌های لازم در سراسر زنجیره فولاد کشور را بیندیشند تا شاهد تحقق تولید بیش از ۴۶ میلیون تن فولاد طی سال‌های پیش رو باشیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=39234

نوشته‌های مشابه

28فروردین
رشد ۳۰ درصدی درآمد «هرمز» در سال ۱۴۰۲
«فلزات آنلاین» گزارش کرد:

رشد ۳۰ درصدی درآمد «هرمز» در سال ۱۴۰۲

28فروردین
ثبت بالاترین ركورد روزانه تولید آهن اسفنجی در مگامدول‌های احیا مستقیم فولاد مباركه
مدیر واحد احیا مستقیم شماره 2 ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه عنوان کرد:

ثبت بالاترین ركورد روزانه تولید آهن اسفنجی در مگامدول‌های احیا مستقیم فولاد مباركه

28فروردین
پست برق اصلی شرکت فولاد اکسین خوزستان تکمیل شد
با استقرار ترانسفورماتور ۱۲٠ مگاواتی،

پست برق اصلی شرکت فولاد اکسین خوزستان تکمیل شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.