سریع‌تر از امروز فردا را خلق کنید...

آخرین اخبار

۵:۰۱ /سه شنبه/۵ تیر ۱۴۰۳
زمان انتشار: 7:31 /دوشنبه/27 شهریور 1402

بازیافت حدود ۱.۱ میلیون تن قراضه مس در شرکت آروبیس

به‌ طور کلی رشد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان نیازمند افزایش حجم تولید فلز مس است. به‌ ازای تولید هر یک مگاوات انرژی برق از پنل‌های خورشیدی، به‌ طور متوسط حدود هفت تن مس مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید هر سه مگاوات برق تولیدشده از توربین‌های بادی، به حدود ۴.۷ تن مس نیازمند است. شرکت آروبیس از تولیدکنندگان مهم محصولات مسی مانند کاتد و مفتول در اروپا به‌ شمار می‌رود. از سوی دیگر، آروبیس از شرکت‌های پیشرو در زمینه بازیافت مس محسوب می‌شود. در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱، حدود ۱.۱ میلیون تن قراضه و ضایعات مسی در تولید مورد استفاده قرار گرفت و بیش از ۴۵ درصد از ماده اولیه تولید کاتد مس از ضایعات تامین شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، شرکت آروبیس، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در اروپا و بازیافت‌کننده مس در دنیا است که از حدود ۱۵۰ سال پیش در زمینه تولید فلز مس فعالیت می‌کند. دفتر مرکزی شرکت آروبیس در کشور آلمان واقع شده است. این شرکت به‌ طور یکپارچه در حال تولید بلیستر، کاتد مس و محصولات پایین‌دست این صنعت مانند سیم و مفتول مسی، پروفیل، کارنشده‌ و محصولات تخت مسی است. این شرکت از تولیدکنندگان مهم مفتول مس در اروپا محسوب می‌شود. در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱، حجم تولید مفتول مسی در این شرکت حدود ۸۸۰ هزار تن اعلام شد که نسبت به دوره قبل حدود ۱،۳ درصد افزایش پیدا کرد.

واحد ذوب (Smelt) هامبورگ در کشور آلمان که در جایگاه سومین واحد ذوب بزرگ جهان قرار دارد، متعلق به شرکت آروبیس است. در سال ۲۰۲۲، ظرفیت تولید این واحد حدود ۴۵۰ هزار تن اعلام شد. واحد «Pirdop» از دیگر واحدهای ذوب مهم شرکت آروبیس است که در کشور بلغارستان قرار دارد که حدود ۹۹،۸ درصد از سهام آن در اختیار این شرکت قرار دارد. ظرفیت تولید واحد ذوب «Pirdop» حدود ۴۰۰ هزار تن است و شانزدهمین واحد ذوب بزرگ جهان محسوب می‌شود. از دیگر واحدهای مهم شرکت آروبیس می‌توان به «OLEN»، «Richmond»، «Beerse» و «Finland» اشاره کرد که در تولید محصولات مسی و بازیافت مشغول به فعالیت هستند.

این شرکت علاوه بر مس، محصولات متنوع دیگری مانند طلا، نقره، سرب، تلوریوم، سیلیکات آهن، دی‌اکسید تلوریوم، آلیاژ سرب و بیسموت، آلیاژ سرب و آنتیموان و سلنیوم تولید می‌کند. از طرفی سولفوریک اسید که به عنوان محصول جانبی در این شرکت تولید می‌شود، از مهم‌ترین محصولات این شرکت به شمار می‌آید.

به‌ طور کلی تولیدات مس این شرکت از دو روش ذوب و بازیافت به دست می‌آید. بخش ذوب شامل فرآوری کنسانتره و تولید محصولاتی مانند مفتول، کاتد، سیم، کارنشده، ورق، سولفوریک اسید و سیلیکات آهن است. بخش بازیافت شامل تمامی فعالیت‌های بازیافت ضایعات، مواد ارگانیک و غیرارگانیک حاوی فلز و پسماندهای صنعتی است. طبق گزارش شرکت آروبیس، باتری لیتیومی یکی از محصولات مهمی است که در این شرکت مورد بازیافت قرار می‌گیرد. در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱ حدود ۱،۱ میلیون تن قراضه و ضایعات مسی در تولید مورد استفاده قرار گرفت و بیش از ۴۵ درصد از ماده اولیه تولید کاتد مس از ضایعات تامین شد.

افزایش درآمد به بیش از ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو

در نمودار ۱، حجم تولید کاتد مس شرکت آروبیس از سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ اعلام شده است. طبق گزارش این شرکت، نوسان قیمت جهانی مس یکی از مهم‌ترین دلایل تغییرات حجم تولید کاتد محسوب می‌شود. در سال مالی ۲۱-۲۰۲۰، حجم تولید کاتد مس حدود یک میلیون و ۱۱۰ هزار تن برآورد شد که نسبت به سال مالی قبل از خود، حدود ۷،۴ درصد افزایش پیدا کرد. در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱، حجم تولید کاتد در سطح مشابهی نسبت به سال ۲۱-۲۰۲۰ قرار گرفت. بر اساس اطلاعات گزارش‌های مالی، شرکت آروبیس در نظر دارد تا اقداماتی به‌ منظور افزایش بهره‌وری و تولید در واحد «Lunen» انجام دهد. در نتیجه این شرکت پیش‌بینی کرده است که تا نیمه دوم سال ۲۰۲۴ حجم تولید کاتد مس روند نزولی داشته باشد.

در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱ درآمد شرکت آروبیس بیش از ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو اعلام شد که تقریبا ۱۲ درصد نسبت به سال قبل رشد پیدا کرد. می‌توان گفت افزایش فروش مفتول مسی در این سال نسبت به دوره قبل مهم‌ترین دلیل رشد درآمد شرکت آروبیس بود. حدود هفت میلیارد و ۴۴۰ میلیون یورو از کل درآمد شرکت در این سال از فروش سیم و مفتول مسی به دست آمد که تقریبا ۴۰ درصد از کل درآمد را شامل شد.

پس از سیم و مفتول، فلزات گران‌بها با سهم ۱۹ درصد بیشترین درآمدزایی را برای شرکت آروبیس در این سال داشتند. درآمد شرکت از فروش کاتد مس نیز حدود دو میلیارد و ۸۷۰ میلیون یورو برآورد شد که سهم ۱۵ درصدی از کل درآمد را به خود اختصاص داد. در این سال کارنشده‌ها و پروفیل مسی هر کدام حدود ۹ درصد از سهم درآمد را به خود اختصاص دادند.

کاهش ۲،۶ درصدی انتشار کربن در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱

با توجه به اهمیت بالای مسائل زیست‌محیطی، شرکت آروبیس قصد دارد تا مطابق با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در معاهده پاریس حجم انتشار کربن خود را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند. آروبیس از شرکت‌های پیشرو در زمینه کاهش انتشار کربن به‌ شمار می‌رود. این شرکت از جمله شرکت‌های فعال در صنعت مس با کمترین حجم انتشار کربن محسوب می‌شود.

در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱، حجم انتشار کربن نوع یک و ۲ (Scope 1&2) شرکت آروبیس حدود یک میلیون و ۶۰۵ هزار تن بود که نسبت به دوره مشابه قبلی، حدود ۲،۶ درصد کاهش پیدا کرد. مقدار انتشار کربن نوع ۳ (Scope 3) نیز حدود ۶ میلیون و ۱۸۱ هزار تن بود که تقریبا ۳،۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرد.

شرکت آروبیس در نظر دارد تا از سال ۲۰۲۳، بخش قابل‌توجهی از انرژی برق مورد نیاز واحد «Olen» در بلژیک را از طریق توربین‌های بادی تامین کند. در این راستا، قراردادی ۱۰ ساله بین آروبیس و شرکت «Eneco» به امضا رسیده است. با شروع بهره‌برداری از این پروژه، انتظار می‌رود حجم انتشار کربن سالانه شرکت حدود ۴۲ هزار تن کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر، شرکت آروبیس در حال سرمایه‌گذاری بر روی احداث کارخانه‌ای جدید در ایالت جورجیای آمریکا است که این کارخانه تا نیمه اول سال ۲۰۲۴ به بهره‌برداری خواهد رسید. با شروع به‌کار این کارخانه، شرکت آروبیس می‌تواند سالانه حدود ۹۰ هزار تن از مواد قابل بازیافت مانند بردهای الکترونیکی، کابل مسی و سایر مواد حاوی انباشته‌ی مسی را بازیافت کند.

گفتنی است که رشد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان، نیازمند افزایش حجم تولید فلز مس است. به‌ طور کلی به ازای تولید هر یک مگاوات انرژی برق از پنل‌های خورشیدی، به‌ طور متوسط به حدود هفت تن مس نیاز است. در حالی که برای تولید پنل‌های خورشیدی علاوه بر مس، فلزاتی مانند نقره، مولیبدن، کادمیوم، گالیوم، برلیوم، روی، منگنز و تیتانیوم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در تولید هر سه مگاوات برق تولیدشده از توربین‌های بادی، حدود ۴.۷ تن مس، سه تن آلومینیوم و حدود ۱.۵ تن فلزات گران‌بها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از روش‌های کاهش انتشار کربن در جهان، استفاده از خودروهای الکتریکی است. تنها در موتور یک خودروی الکتریکی، حدودا چهار برابر موتور یک خودروی معمولی فلز مس به‌ کار می‌رود. در نتیجه می‌توان گفت شرکت‌های تولیدکننده مس و فلزات گران‌بها، نقش مهمی در کاهش انتشار کربن کره زمین بر عهده دارند.

انتهای پیام//

یک فعال صنعت مس در گفت‌و‌گو با «فلزات‌آنلاین» مطرح کرد:

11:50 /سه شنبه/29 خرداد 1403

یک فعال صنعت بازیافت در گفت‌وگو با «فلزات ‌آنلاین» مطرح کرد:

6:05 /چهارشنبه/1 آذر 1402

مدیرعامل شرکت پارس چرخش باختر مطرح کرد:

9:22 /سه شنبه/4 مهر 1402

مجید سیفان، مدیر عامل شرکت زرد شمشال در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

18:56 /یکشنبه/9 تیر 1398

زین‌العابدین مرادی، مدیرعامل شرکت اکسیدسازان روی ایرانیان طی یادداشتی در «فلزات‌آنلاین» نوشت:

4:05 /شنبه/28 بهمن 1402

محمدجلال کوشکی، مدیرعامل شرکت مس نگین اصفهان در «فلزات‌آنلاین» نوشت:

5:49 /شنبه/4 شهریور 1402
به زودی گزارش‌های مرتبط جدیدی منتشر خواهیم کرد.
به زودی ویدیوهای مرتبط جدیدی منتشر خواهیم کرد.
به زودی اینفوگرافیک‌های مرتبط جدیدی منتشر خواهیم کرد.
به زودی گزارش‌های تصویری مرتبط جدیدی منتشر خواهیم کرد.

شاخص‌های قیمتی فلزات آنلاین

محصول
شاخص/تاریخ
قیمت

فلزات آنلاین

1403/04/4

153071

فلزات آنلاین

1403/04/4

483684

فلزات آنلاین

1403/04/4

635024

فلزات آنلاین

1403/04/4

2788352

فلزات آنلاین

1403/04/4

24590

فلزات آنلاین

1403/04/4

11263

فلزات آنلاین

1403/04/4

47474

فلزات آنلاین

1403/04/4

51616

فلزات آنلاین

1403/04/4

44720

فلزات آنلاین

1403/04/4

41566

فلزات آنلاین

1403/04/4

26431

فلزات آنلاین

1403/04/4

27924

فلزات آنلاین

1403/04/4

25459

فلزات آنلاین

1403/04/4

36796

فلزات آنلاین

1403/04/4

33609

فلزات آنلاین

1403/04/4

46477

فلزات آنلاین

1403/04/4

24819

فلزات آنلاین

1403/04/4

43710

فلزات آنلاین

1403/04/4

46627

فلزات آنلاین

1403/04/4

3409700