• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024

بررسی اوضاع اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۴

  • کد خبر : 40019
  • 23 بهمن 1402 - 5:28
بررسی اوضاع اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۴
امنیت اقتصادی جهان در سال 2024 میلادی، در معرض خطری جدی قرار دارد. بیش از نیمی از اقتصاددانان ارشد حاضر در نشست امنیت اقتصادی داووس «Davos»، بر این اعتقاد دارند که اقتصاد جهانی در سال 2024 ضعیف می‌شود و از هر 10 نفر، هفت نفر بر این باورند که سرعت فروپاشی ژئواکونومیک در این سال افزایش خواهد یافت.

امنیت اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۴ میلادی، در معرض خطری جدی قرار دارد. بیش از نیمی از اقتصاددانان ارشد حاضر در نشست امنیت اقتصادی داووس «Davos»، بر این اعتقاد دارند که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۴ ضعیف می‌شود و از هر ۱۰ نفر، هفت نفر بر این باورند که سرعت فروپاشی ژئواکونومیک در این سال افزایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، روندهای مختلفی بر اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴ تاثیرگذار است که هرکدام می‌توانند تغییراتی شگرف در دنیا ایجاد کنند. به همین منظور لازم است که خود را برای هر احتمالی آماده کنیم.

جنگ سرد دوم

با کاهش رشد اقتصادی چین، افزایش تنش‌ها بر سر تایوان و محدود کردن دسترسی چین به فناوری‌های پیشرفته آمریکا، وقوع جنگ سرد دوم دور از انتظار نیست. شرکت‌های غربی تلاش می‌کنند وابستگی زنجیره‌های تامین خود به چین را کاهش دهند؛ هر چند که این کار فقط به حرف آسان است. با این‌حال، هر دو جبهه به دنبال جذب منابع به‌ ویژه منابع سبز قدرت‌های میانی هستند .

رهبران چین به دنبال افزایش نفوذ جهانی خود هستند. شی‌ جین‌‌پینگ، رئیس‌ جمهور چین در بیانه‌ای کنایه‌آمیز اظهار داشت: فعالیت‌های آمریکا را لابی ضد چین می‌داند و باید تمام‌ قد جلوی اعمال قدرت و زورگویی آمریکا گرفته شود و قویا از منافع و منزلت ملی خود دفاع کرد.

بعد از اتمام قرنطینه سختگیرانه چین، شی‌ جین‌پینگ رویکرد جدیدی را در پیش گرفت و تلاش‌های دیپلماتیک زیادی کرد تا جایگاه جهانی چین را ارتقا دهد.

وی ضمن درخواست از بلوک بریکس «BRICS» مبنی بر اینکه طرحی برای گسترش اعضای خود ایجاد کند، گفت: در حال تبدیل «سازمان همکاری شانگهای» به یک گروه امنیتی ویژه در منطقه است. این گروه به چین کمک می‌کند تا روابط نزدیک‌تری با دو دشمن اصلی آمریکا یعنی روسیه و ایران داشته باشد.

 جغرافیای انرژی‌های نو

تقاضا برای فلزات سبز، نقشه جهانی معادن مهم را بازترسیم می‌کند. متیو فاواس در گزارشی در اکونومیست نوشت: اگر اقتصاد جهانی بتواند به صفر خالص دست پیدا کند، مصرف مواد خام بسیار کمتر خواهد شد. دستیابی به فلزات سبز و توانایی تامین آن‌ها در آینده‌ای نه‌ چندان دور، ثروت زیادی ایجاد خواهد کرد.

با وجود حرکت به سمت تولید انرژی‌های پاک، همچنان برای حصول آن‌ها به سوخت‌های فسیلی نیاز داریم. جالب‌تر این است که در زمان اوج مصرف نفت، کشورهای تولیدکننده نفت خام قیمت را افزایش می‌دهند و از این وضعیت سود می‌کنند. غول‌های نفتی خلیج‌ فارس مانند عربستان سعودی و امارات، ذی‌نفعان آشکار این تقاضا هستند. راه‌های دیگری نیز برای به دست آوردن ثروت ازجمله صادر کردن فلزاتی که برای بنا کردن دنیایی کم‌کربن مورد نیاز است، وجود دارد. برای مثال شیلی و پرو، ازجمله کشورهایی هستند که با صادرات چشمگیر مس به سراسر جهان، مواد اولیه محصولاتی مانند سیم‌های مسی و پره‌های توربین‌های بادی را فراهم می‌کنند.

همچنین شرکت کانادایی باریک گولد «Barrick Gold» در نظر دارد تا هفت میلیارد دلار بر روی یک پروژه بزرگ مس در مناطق مرزی بین پاکستان و ایران سرمایه‌گذاری کند. کبالت، نیکل و لیتیوم، از دیگر فلزاتی است که دنیا برای رسیدن به صفر خالص به آن‌ها نیاز دارد. جمهوری دموکراتیک کنگو «DRC»، بزرگ‌ترین منابع کبالت دنیا را در اختیار دارد و اندونزی نیز بزرگ‌ترین صادرکننده نیکل جهان است. پادشاه فلزات پاک، لیتیوم است که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آن می‌توانیم به آمریکای لاتین، استرالیا، چین و آتلانتیک اشاره کنیم . دارا بودن چنین منابعی، ثروت هنگفتی را برای این کشورهای به ارمغان خواهد آورد.

عدم قطعیت اقتصادی

امنیت اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۴ میلادی در خطر جدی قرار دارد. بیش از نیمی از اقتصاددانان ارشد حاضر در نشست امنیت اقتصادی داووس اعتقاد دارند که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۴ ضعیف می‌شود و از هر ۱۰ نفر، هفت نفر بر این باورند که سرعت فروپاشی ژئواکونومیک در این سال افزایش خواهد یافت. تغییرات ژئوپلیتیکی نیز باعث ایجاد نوسان در اقتصاد جهانی و بازارهای سهام خواهد شد.

همچنین اکثر اقتصاددانان بر این باورند که بازار کار و شرایط مالی بدتر خواهد شد. با این وجود برای تمام مناطق جهان می‌توان کاهش تورم را متصور شد اما هیچ منطقه‌ای رشد اقتصادی آنچنانی نخواهد داشت.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مولد «Generative AI»، دری به روی دنیایی از امکانات را برای مشاغلی که به دنبال نوآوری هستند، باز می‌کند. با استفاده از قدرت الگوریتم‌های یادگیری ماشینی «Machine Learning»، سازمان‌ها می‌توانند از پتانسیل خلاقانه هوش مصنوعی مولد برای تولید ایده‌ها، طرح‌ها و راه‌حل‌های جدید بهره ببرند. باید بپذیریم که هوش مصنوعی به‌ سرعت دارد به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی و کار روزانه مردم جهان تبدیل می‌شود.

هوش مصنوعی مولد با تجزیه‌ و تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها و الگوریتم‌ها می‌تواند هم‌بستگی و روندهای پنهانی را شناسایی کند که احتمالا از چشم تحلیلگران انسانی دور می‌ماند. این تکنولوژی می‌تواند بینش ارزشمندی را برای کسب‌وکارها فراهم کند که به نوآوری و تصمیم‌گیری‌های بهتر منجر می‌شود .

سال ۲۰۲۳ با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود و سال ۲۰۲۴ نیز می‌تواند شگفتی‌های بسیاری به همراه خود داشته باشد. از این‌ رو برای هر فرد، شرکت و سازمانی واجب است که سر خود را بالا بیاورد و تنها به دیدن پیش پای خود اکتفا نکند. توسعه و تصور آینده‌های میان‌مدت و بلندمدت به سازمان کمک می‌کند تا برای خطرات احتمالی آینده از پیش آماده باشد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=40019

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.