• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
در بازدید از کارخانه نوین الکترود اردکان عنوان شد:

تلاش فولاد مبارکه در راستای کاهش واردات الکترود طی دو سال آینده

  • کد خبر : 44627
  • 24 اردیبهشت 1403 - 8:47
تلاش فولاد مبارکه در راستای کاهش واردات الکترود طی دو سال آینده
رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه گفت: با راه‌اندازی این کارخانه، بیش از ۹۰ درصد الکترودهای گرافیتی مورد نیاز در سایزهای مختلف را در داخل تولید کرده و ارزش‌ افزوده قابل‌توجهی برای کشور ایجاد خواهیم کرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه گفت: با راه‌اندازی این کارخانه، بیش از ۹۰ درصد الکترودهای گرافیتی مورد نیاز در سایزهای مختلف را در داخل تولید کرده و ارزش‌ افزوده قابل‌توجهی برای کشور ایجاد خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، محمدیاسر طیب‌نیا در حاشیه این بازدید بیان کرد: وقتی صحبت از خودکفایی، خودتامینی و جهش تولید می‌کنیم، یکی از ارکان آن، خودکفایی در زنجیره تامین فولاد است. در این میان یکی از اقلام مهم، حیاتی و استراتژیک در زنجیره فولاد که در زمینه آن وابستگی شدیدی داشتیم و داریم، الکترود مورد نیاز کوره‌های قوس الکتریکی است. بیش از یک دهه طرح تولید الکترودهای گرافیتی با فراز و نشیب‌های زیاد و پیشرفت‌های محدودی مواجه بود اما خوشبختانه با جهشی که طی دو سال گذشته در پیشرفت این پروژه صورت گرفته است، امسال شاهد بهره‌برداری کامل از این کارخانه خواهیم بود.

به گفته وی، هم‌اکنون بخش‌هایی از این کارخانه در حال کار است و محصولات این شرکت در برخی کارخانه‌ها مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه تکنولوژی تولید الکترودهای گرافیتی تنها در دست برخی تعداد انگشت‌شمار شرکت‌های جهانی است، مطرح کرد: در جریان ساخت و راه‌اندازی این کارخانه با توجه به استراتژیک بودن الکترودهای گرافیتی در صنعت فولاد، بسیاری از شرکت‌های طرف قرارداد خارجی حاضر به ادامه همکاری نشدند. از این‌ رو ادامه فرایند را با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و سازنده داخلی پیگیری کردیم و خرسندیم که اعلام کنیم این تحریم‌ها به فرصت تبدیل شد و اکنون با اتکا به دانش فنی متخصصان داخلی، اتفاقات بسیار شگفت‌انگیز و مسرت‌بخشی برای صنعت فولاد کشور در حال شکل‌گیری است.

طیب‌نیا ابراز امیدواری کرد که با حمایت بیش‌ از پیش سهام‌داران این کارخانه، ظرف چند ماه آینده خط تولید الکترودهای گرافیتی مورد نیاز صنعت فولاد کشور به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: عدم وابستگی ما به کشورهای اروپایی در این زمینه، به سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت‌های بالادست زنجیره فولاد نیاز دارد و امیدواریم با همکاری صنایع پتروشیمی کشور، این مسیر تسهیل و تسریع شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه در حوزه ماشین‌کاری الکترودهای گرافیتی، ظرفیت این کارخانه تا ۹۰ هزار تن پیش‌بینی‌ شده است، خاطرنشان کرد: در حالت متوازن برای تولید ۶۰ هزار تن برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به‌ طور کامل نیاز کشور را رفع خواهد کرد. نکته حائز اهمیت این است که بسته به قیمت الکترودهای گرافیتی در بازه‌های زمانی مختلف که نوسان زیادی هم داشته است، حدود ۹۰ میلیون یورو در سال ارزش تولیدات این کارخانه خواهد بود و صرفه‌جویی ارزی زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت.

محسن صالحی‌نیا، رئیس هیئت‌ مدیره شرکت فولاد مبارکه که به همراه علی افشین و رشید اسماعیلی، دیگر اعضای هیئت‌ مدیره، مدیرعامل و جمعی از معاونان و مدیران فولاد مبارکه از کارخانه نوین الکترود اردکان بازدید می‌کرد نیز در این خصوص اظهار داشت: طی بازدید امروز از کارخانه نوین الکترود اردکان و بنا بر اذعان تمام همراهان و مدیران پروژه، پیشرفت این طرح در این مقطع زمانی بسیار چشمگیر بوده است.
وی تصریح کرد: به‌ جرات می‌توان گفت این طرح نسبت به آخرین بازدیدی که حدود ۱۴ ماه قبل از این شرکت داشتیم، از پیشرفت بسیار چشمگیری برخوردار بوده است. با تجارب موجود نزد مدیران، کارشناسان و متخصصان فولاد مبارکه و همچنین اسناد و مدارک فنی که به این منظور گردآوری و تهیه شده، در حال حاضر پروژه به مرحله‌ای رسیده است که می‌توان طی کمتر از دو سال آینده شاهد بهره‌برداری کامل از آن باشیم.
رئیس هیئت‌مدیره شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه کارگاه‌ها و بخش‌های مختلف این شرکت به‌ طور متناسب در حال آماده‌سازی و تکمیل است، مطرح کرد: قدر مسلم این است که امروزه در صنعت فولادسازی به روش کوره‌های قوس الکتریکی، الکترودهای گرافیتی نقش بسیار استراتژیکی دارند. این الکترودها که از جمله اقلام مصرفی در فرایند تولید فولاد محسوب می‌شوند، سالیان سال است که از کشورهای خارجی وارد می‌شود. امیدواریم با راه‌اندازی این کارخانه بیش از ۹۰ درصد الکترودهای گرافیتی مورد نیاز در سایزهای مختلف را در داخل کشور تولید کنیم و با تکمیل زنجیره تامین در صنعت فولاد و بی‌نیازی کشور از واردات الکترود گرافیتی، ارزش‌ افزوده قابل‌توجهی برای کشور ایجاد کنیم.

صالحی‌نیا ابراز امیدواری کرد با سرمایه‌گذاری‌های فولاد مبارکه و سایر سهام‌داران شرکت الکترود گرافیتی اردکان، هم به لحاظ تولید این محصول استراتژیک و هم به لحاظ اشتغال‌زایی، اتفاقات بسیار خوبی در این منطقه رخ دهد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=44627

نوشته‌های مشابه

30اردیبهشت
ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله
در نشست کمیته تولید شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مطرح شد‌‌؛

ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله

30اردیبهشت
تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم
در نخستین ماه 1403 رقم خورد؛

تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم

30اردیبهشت
شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد
در سی و پنجمین جشنواره امتنان از واحدهای نمونه استان هرمزگان،

شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.