• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
مدیرعامل «ومعادن» در برنامه خبری میز اقتصاد مطرح کرد:

حمایت از ساخت داخل همگام با توسعه کیفیت محصولات تولیدی

  • کد خبر : 37863
  • 18 دی 1402 - 6:30
حمایت از ساخت داخل همگام با توسعه کیفیت محصولات تولیدی
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: ما موظفیم از تولید داخل حمایت کنیم اما متقابلا از تولیدکنندگان نیز انتظار می‌رود که محصولاتی با کیفیت بالاتر تولید کنند و تنها در این شرایط به اهداف خود دست خواهیم یافت.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: ما موظفیم از تولید داخل حمایت کنیم اما متقابلا از تولیدکنندگان نیز انتظار می‌رود که محصولاتی با کیفیت بالاتر تولید کنند و تنها در این شرایط به اهداف خود دست خواهیم یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، اردشیر سعدمحمدی روز یکشنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۲ در برنامه «میز اقتصاد» شبکه خبر سیما، بیان کرد: در سال گذشته، عملیات معدن‌کاری ۱.۵ میلیارد تن بوده که از این میزان حدود ۶۰۰ میلیون تن ماده معدنی و مابقی باطله است.

تولید ماشین‌آلات داخلی پاسخگوی معادن بزرگ نیست

وی با اشاره به اینکه معدن‌کاران از تولید داخل حمایت می‌کنند و کسی مخالف رونق تولید ماشین‌آلات معدنی نیست، اظهار داشت: نکته اولی که باید به آن اشاره کنیم، این است که بخش اعظم اقتصاد معدنی ما روی دوش معادن بزرگی چون چادرملو، گهرزمین، گل‌گهر، سنگ آهن مرکزی، سرچشمه، سونگون و معادنی با این مقیاس است و برخی از این معادن بزرگ باید استخراج عمقی را در دستور کار خود قرار دهند. بنابراین استفاده از دامپ‌تراک‌هایی با ظرفیت پایین در این معادن باعث کاهش بهره‌وری می‌شود؛ در حالی‌ که معادن متوسط و کوچک‌مقیاس امکان استفاده از ماشین‌هایی با ظرفیت ۶۰ تن که در داخل تولید می‌شود را دارند و اختلالی در برنامه تولید این معادن ایجاد نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات عنوان کرد: نکته دومی که باید در نظر داشته باشیم، این است که برای استفاده از ماشین‌آلات با ظرفیت بالاتر، باید تغییراتی در طراحی معادن فعلی صورت پذیرد و اگر همین امروز تصمیم به اعمال این تغییرات بگیریم، اجرای آن چندین سال طول می‌کشد. بنابراین باید هم‌زمان طبق یک برنامه‌ریزی منسجم و منطقی، مسائل مختلف را از یکدیگر تفکیک و هر یک را جداگانه بررسی کنیم.

سعدمحمدی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت دامپ‌تراک‌هایی که در برخی معادن بزرگ استفاده می‌شود، ۱۳۶ تن است؛ درحالی که ضروری‌ است ما از دامپ‌تراک‌های ۲۴۰ تنی استفاده کنیم و استفاده از این ماشین‌آلات نیز خود ملزومات دیگری دارد.

وی افزود: برای مثال، پرکردن این ظرفیت با لودر به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست و در ظرفیت‌های پایین‌تر نیز کار دشوار و زمان‌بری است. اتلاف وقتی که به دلیل تشکیل صف دامپ‌تراک‌ها و بالطبع کاهش میزان مواد معدنی حمل‌ شده در واحد زمان رخ می‌دهد، باعث کاهش بهره‌وری، افزایش قیمت تمام‌ شده، عقب‌ماندن از برنامه‌های تولید و صادرات می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات مطرح کرد: یک شاول معدنی طی یک برداشت، قادر است حدود ۱۷۰ تن مواد معدنی را در دهانه خود جای دهد و در دامپ‌تراک تخلیه کند؛ بنابراین سرعت کار بسیار افزایش یافته و از ترافیک دامپ‌تراک‌ها جلوگیری می‌شود.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه برای توجیه‌پذیری اقتصادی فعالیت معدن‌کاری نمی‌توان برنامه تولید را عقب انداخت، تاکید کرد: معدن‌کار برای اینکه از برنامه تولید امروز خود عقب نیفتد و جلوی کاهش برداشت مواد معدنی را بگیرد، ناچار است باطله‌برداری را به تعویق بیندازد. تاثیر این امر طی چهار یا پنج سال بعد مشخص خواهد شد.

وی یادآور شد: معنای این حرف آن است که در عملیات معدن‌کاری، حتما باید نسبت برداشت مواد معدنی و باطله‌ها رعایت شود. برای مثال در برخی معادن به ازای برداشت هر یک تن ماده معدنی، باید سه تن باطله‌برداری کنند تا از تجمع این باطله‌ها و اختلال در روند برداشت‌های آینده جلوگیری شده و مهم‌تر از آن، ایمنی رعایت شود.

کاهش بهره‌وری معادن؛ پیامد فرسودگی ماشین‌آلات معدنی

این مقام مسئول اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم حضور بهتری در بازارهای جهانی داشته باشیم، نباید اجازه دهیم در برنامه‌های تولید وقفه و عقب‌ماندگی ایجاد شود.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه نوسازی ماشین‌آلات معدنی قطعا یک ضرورت است، بیان کرد: ماشین‌آلات فرسوده هزینه تعمیر و نگهداری بالایی دارند؛ علاوه‌براین، هزینه تحمیل‌ شده به علت خواب این ماشین‌آلات و کاهش برداشت را نیز باید در نظر گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی معدن‌کاران به جای تهیه ماشین‌آلات داخلی، اقدام به واردات می‌کنند، تصریح کرد: یکی از دلایل واردات ماشین‌آلات دست دوم که در داخل نیز تولید می‌شود، این است که این ماشین‌آلات نسبت به تولیدات داخلی که نو هستند، قیمت پایین‌تری دارند؛ بنابراین گاهی معدن‌کار برای کاهش هزینه‌های خود ناچار است دست به این اقدام بزند. بر همین اساس ضروری است هنگامی که از کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری صحبت می‌کنیم، به مسائلی که افزایش هزینه‌ها را در پی دارد نیز توجه کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در پایان واردات ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز را با رعایت موارد قانونی، عاملی موثر در بهبود وضعیت معدن‌کاری کشور و تسریع این عملیات دانست و خاطرنشان کرد: ما موظفیم از تولید داخل حمایت کنیم اما متقابلا از تولیدکنندگان نیز انتظار می‌رود که محصولاتی با کیفیت بالاتر تولید کنند؛ تنها در این صورت است که رضایت دوطرفه ایجاد شده و به اهداف خود دست خواهیم یافت.

بر اساس این گزارش، مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن پیش‌تر اعلام کرده بود که بیش از ۳۰ هزار ماشین‌آلات معدنی در حال فعالیت در کشور داریم.

هفته گذشته سیدمحمد موسوی، معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت بیان کرد: بیش از ۱۵ هزار ماشین‌آلات فرسوده معدنی در کشور داریم که بالای ۲۰ سال سن دارند!

این در حالی است که حسین قربانی فرج‌آباد، مدیرعامل هپکو اظهار داشت: این شرکت توان تامین ماشین‌آلات معدنی به اندازه نیاز معادن کشور را دارد.

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران معتقد است که تولید داخل، کفاف نیاز معدن‌کاران را نمی‌دهد؛ چراکه بیشتر تولیدات این شرکت‌ها ماشین‌آلات غیرمعدنی است.

مهدی حمیدی، مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صمت مطرح کرد: در سال گذشته، یک هزار و ۲۸۷ دستگاه ماشین‌آلات معدنی وارد کشور شده است.

رضا محتشمی‌پور، معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت اظهار داشت: در سال گذشته، عملیات معدن‌کاری ۵ درصد افزایش داشته که این خود بیانگر بهبود وضعیت تامین ماشین‌آلات است زیرا معدن‌کاری بدون ماشین‌آلات ممکن نیست.

طبق گفته وی، در سال ۱۳۹۹ بر اساس مصوبه‌ای واردات ماشین‌آلات ممنوع شد و این امر ضربه‌ای به معدن‌کاری کشور وارد کرد؛ درحالی که دولت فعلی تلاش خود را برای رفع موانع معدن‌کاری کرده و اوضاع تغییرات قابل‌توجهی داشته است.

معاون وزیر صمت تاکید کرد که باید از تولید داخل حمایت کنیم اما نه به قیمت ضربه‌زدن به بخش دیگری از تولید! بنابراین ماشین‌آلاتی که در داخل تولید نمی‌شوند، مجوز واردات دارند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=37863

نوشته‌های مشابه

26فروردین
افت بیش از ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس
26فروردین
قطار رکوردشکنی فولاد هرمزگان به واحد فولادسازی رسید
پس از رکوردهای پیاپی در واحد احیا مستقیم،

قطار رکوردشکنی فولاد هرمزگان به واحد فولادسازی رسید

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.