• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024

شرکت «KGHM»، هفتمین تولیدکننده مس در جهان

  • کد خبر : 10367
  • 27 دی 1401 - 10:53
شرکت «KGHM»، هفتمین تولیدکننده مس در جهان
شرکت لهستانی «KGHM»، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مس و نقره در جهان است. حدود ۸۰ درصد از تولیدات مس این شرکت در سال ۲۰۲۲ در واحد ذوب «Polska Miedź S.A» انجام شده‌ است.

شرکت لهستانی «KGHM»، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مس و نقره در جهان است. حدود ۸۰ درصد از تولیدات مس این شرکت در سال ۲۰۲۲ در واحد ذوب «Polska Miedź S.A» انجام شده‌ است. حدود ۸۵ درصد از درآمد این شرکت از طریق فروش مس و نقره به‌ دست می‌آید. در سال ۲۰۲۱، میزان تولیدات مس در شرکت «KGHM» حدود ۷۵۴ هزار تن بود که این مقدار نسبت به سال قبل از آن، حدود ۶ درصد رشد داشته‌ است. در بین سهام‌داران شرکت «KGHM»، کشور لهستان با ۶۲ درصد بیشترین مقدار سهام را به خود اختصاص داده است و پس از آن، آمریکا و انگلیس، بزرگ‌ترین سهام‌داران مس و نقره در این شرکت هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، شرکت «KGHM» هفتمین تولیدکننده فلز مس، دومین تولیدکننده نقره در جهان و تنها تولیدکننده رنیوم در اروپا است. این شرکت صاحب هشت معدن مس و سه واحد ذوب در دنیا است. دفتر مرکزی این شرکت در کشور لهستان واقع شده و تجارت این شرکت بر اساس واحد پولی لهستان است. به طور کلی، تولیدات شرکت شامل مس، فلزات گران‌بها (طلا و نقره)، مولیبدن، رنیوم و همچنین سرب پالایش‌شده، اسید سولفوریک، سولفات مس، نیکل، سولفات نیکل، پالادیم، پلاتین و سلنیوم می‌شود.

عیار متوسط مس در خاک معدنی معادن این شرکت، حدود ۱.۶ درصد اعلام شده‌ است. این شرکت به طور میانگین سالانه یک هزار و ۲۰۰ تن طلا با عیار ۹۹.۹۵ درصد و نقره با عیار ۹۹.۹۹ درصد تولید می‌کند. محصولات مسی شرکت «KGHM»  به ۶ گروه کنسانتره، کاتد، مفتول مسی، مفتول آلیاژی مس نقره، مفتول بدون اکسیژن و گرانول تقسیم می‌شود.

این شرکت دارای سه واحد ذوب به نام‌های «Polska Miedź S.A»، «KGHM INTERNATIONAL LTD» و «Sierra Gorda» است. حدود ۸۰ درصد از تولیدات مس این شرکت در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲، به واحد ذوب «Polska Miedź S.A» تعلق دارد. حجم تولید کنسانتره این واحد در این دوره ۲۹۵ هزار تن، کاتد مس ۴۴۳ هزار تن و فلز نقره یک هزار تن اعلام شده‌ است.

در سال ۲۰۲۱، میزان تولیدات مس در شرکت «KGHM» حدود ۷۵۴ هزار تن بود. این مقدار نسبت به سال ۲۰۲۰، حدود ۶ درصد و در پنج سال اخیر به طور متوسط سالانه ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن افزایش داشته‌ است. همچنین حجم تولید نقره در سال ۲۰۲۱، یک هزار و ۳۶۶ تن اعلام شد که نسبت به سال قبل از آن، یک درصد و طی پنج سال اخیر به طور متوسط سالانه ۳۳ تن افزایش پیدا کرده‌ است.

با توجه به گزارش شرکت، حجم تولید مس در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲، حدود ۵۵۷ هزار تن اعلام شد که نسبت به دوره مشابه قبلی ۳ درصد کاهش‌ یافته‌ است. کاهش میزان تولیدات دو واحد ذوب «Sierra Gorda» و «KGHM INTERNATIONAL LTD» به عنوان دلیل اصلی کاهش تولیدات مس این شرکت اعلام شد.

افزایش ۱۸ درصدی درآمد «KGHM» در ۹ ماه اول ۲۰۲۲

در نمودار یک، میزان درآمد کل و حاشیه سود شرکت «KGHM» بررسی شده‌ است. میزان درآمد ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ نسبت به دوره قبل، ۱۸ درصد افزایش داشت که تغییرات ارزش دلار، بیشترین تاثیر را در این تغییر درآمد داشته است. با توجه به افزایش درآمد این شرکت و تغییرات ارزش دلار، میزان سود ۹ ماه اول در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۱ درصد نسبت به دوره قبل افزایش پیدا کرد.

در نمودار دو، میزان درآمد شرکت «KGHM» در سال ۲۰۲۱ به تفکیک محصولات و جغرافیای فروش رسم شده‌ است. همان طور که در نمودار قابل مشاهده است، فلز مس و محصولات مسی بیشترین سهم را در درآمد این شرکت دارند. از سوی دیگر پس از کشور لهستان؛ چین، آلمان و انگلیس، بزرگ‌ترین خریداران مس و نقره از این شرکت هستند.

در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱، مقدار هزینه مستقیم نقدی ۲.۲ دلار بر پوند اعلام شد که معادل ۰.۶۱ واحد از آن به درآمد محصولات جانبی اختصاص دارد. مقدار هزینه مستقیم نقدی در این دوره، حدود ۱۳ درصد نسبت به دوره قبل افزایش داشته‌ است.

از مهم‌ترین دلایل افزایش هزینه مستقیم نقدی می‌توان به افزایش قیمت مواد اولیه، گاز، انرژی و افزایش حقوق کارگران در واحد ذوب «Polska Miedź S.A» و «Sierra Gorda»، کاهش مقدار فروش مس در معدن «Robinson» و واحد ذوب «Sierra Gorda» و کاهش تولید فلز مولیبدن در معدن «Sierra Gorda» اشاره کرد.

در بین سهام‌داران شرکت «KGHM»، کشور لهستان با ۶۲ درصد بیشترین مقدار سهام را به خود اختصاص داده که حدود ۳۲ درصد از این مقدار به خزانه‌داری دولت لهستان تعلق دارد. کشورهای آمریکا و انگلیس، بزرگ‌ترین سهام‌داران خارجی این شرکت به شمار می‌آیند. به طور کلی، بیشترین سهم شرکت بر اساس نوع سهام‌داران متعلق به سرمایه‌گذاران استراتژیک با ۳۲ درصد، مشاوران سرمایه‌گذاری با ۳۰ درصد و صندوق بازنشستگی با ۱۸ درصد است.

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تامین انرژی معادن

در سال ۲۰۲۰، شرکت «KGHM» حدود ۲۲ درصد از انرژی مورد نیاز واحد «Polska Miedź S.A» را از طریق منابع گازی متعلق به خود شرکت تامین کرده‌ است. با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ حدود ۵۰ درصد از انرژی مورد نیاز این شرکت از منابع گاز طبیعی، باد، هیدروژن، انرژی خورشیدی و انرژی هسته‌ای تامین شود. با تامین انرژی از طریق منابع طبیعی ذکر شده، تولید کربن دی اکسید در واحد «Polska Miedź S.A» حدود ۹۰۰ هزار تن کاهش پیدا خواهد کرد.

بنا به اطلاعات شرکت «KGHM»، تا انتهای سال ۲۰۲۳ برق مورد نیاز معدن «Sierra Gorda» به طور کامل از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین می‌شود. استفاده از هیدروژن برای تامین انرژی و امضای قرارداد با شرکت‌های تولیدکننده انرژی از منابع تجدیدپذیر، از دیگر برنامه‌های این شرکت برای به حداقل رساندن انتشار کربن دی‌اکسید تا پایان سال ۲۰۳۰ است.

گفتنی است که این شرکت تصمیم دارد میزان تولید کاتد مس از منابع موجود در کشور لهستان را به ۶۰۰ هزار تن افزایش دهد. علاوه‌براین، برای افزایش عمر معادن خارج از کشور، پروژه‌های اکتشافی در نظر گرفته شده‌ است. همچنین با توجه به افزایش هزینه تامین انرژی در سال‌های اخیر، افزایش بهره‌وری مصرف انرژی در دستور کار این شرکت قرار دارد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=10367

نوشته‌های مشابه

21فروردین
تولید ۵۴۰ هزار تنی کنسانتره روی در شرکت «Teck»
28اسفند
تعرفه‌های ذوب و پالایش کنسانتره مس کاهش یافت
برخلاف پیش‌بینی‌های انجام شده،

تعرفه‌های ذوب و پالایش کنسانتره مس کاهش یافت

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.