• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
مدیرعامل شرکت صنایع نسوز آپادانا مطرح کرد:

صادرات؛ عاملی کلیدی در صنعت نسوز کشور

  • کد خبر : 42730
  • 21 فروردین 1403 - 8:25
صادرات؛ عاملی کلیدی در صنعت نسوز کشور
مدیرعامل شرکت صنایع نسوز آپادانا، تولیدکننده آجرهای نسوز گفت: در حال حاضر ایران صادرکننده برتر انواع آجر و مواد نسوز در سطح منطقه است که با توجه به قیمت مناسب حامل‌های انرژی و نیروی انسانی نسبت به سایر کشورها و همچنین در دسترس بودن عمده مواد اولیه مورد نیاز، می‌توان بیش از پیش نسبت به آینده این صنعت در صورت رفع موانع موجود در حوزه صادرات امیدوار بود.

مدیرعامل شرکت صنایع نسوز آپادانا، تولیدکننده آجرهای نسوز گفت: در حال حاضر ایران صادرکننده برتر انواع آجر و مواد نسوز در سطح منطقه است که با توجه به قیمت مناسب حامل‌های انرژی و نیروی انسانی نسبت به سایر کشورها و همچنین در دسترس بودن عمده مواد اولیه مورد نیاز، می‌توان بیش از پیش نسبت به آینده این صنعت در صورت رفع موانع موجود در حوزه صادرات امیدوار بود.

حاج علی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در ارتباط با وضعیت بازار آجرهای نسوز در سال ۱۴۰۲، اظهار داشت: با توجه به اعمال محدودیت‌های شدید انرژی در بخش صنعت به ویژه فولاد در حدود نیمی از سال گذشته و تعطیلی کارخانجات مختلف فولادی، شرایط بازار آجرهای نسوز نیز چندان مناسب نبود و ما چاره‌ای جز کاهش تولید به دنبال افت سفارش مشتریان خود نداشتیم؛ البته وضعیت تولید در سایر صنایع مصرف‌کننده آجرهای نسوز مانند سیمان و شیشه، کمی بهتر از فولاد بود و ما عمده سفارش‌های خود را از شرکت‌های فعال در این صنایع مانند گروه صنعتی شیشه کاوه و دیرگداز افق دریافت کردیم. این در حالی است که اگر مشتریان فولادی ما ناچار به خاموش کردن کوره‌های خود به دلیل قطعی برق و گاز در روزهای مختلف سال گذشته نمی‌شدند، بازار خرید و فروش انواع آجرهای نسوز رونق بیشتری پیدا می‌کرد.

وی در همین راستا ادامه داد: با گذشت حدود سه هفته از آغاز سال جدید، هنوز تغییری در شرایط حاکم بر بازار ایجاد نشده است و به دنبال نوسان شدید نرخ ارز و رسیدن قیمت دلار به حدود ۶۴ هزار تومان، متاسفانه هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود. در واقع شرایط به نحوی است که اکثر تولیدکنندگان پیگیر تحولات سیاسی منطقه و در انتظار ثبات نرخ ارز هستند تا بتوانند با خیال آسوده‌تری فعالیت خود را از ابتدای ماه آینده آغاز کنند. از طرفی، متاسفانه وعده حمایت از واحدهای تولیدی در روزهای پایانی سال پیش در رابطه با اعطای تسهیلات جهت پرداخت حقوق و دستمزد نیروی انسانی نیز عملی نشد و کوچک‌ترین حمایت از تولیدکنندگانی که با انبوهی از مشکلات اعم از افزایش بی‌رویه قیمت حامل‌های انرژی، افزایش حق بیمه، مالیات و… دست و پنجه نرم می‌کردند، صورت نپذیرفت.

صادرات به اروپا در دستور کار است

مدیرعامل شرکت صنایع نسوز آپادانا در ادامه به ضرورت ایجاد بستر مناسب برای صادرات آجرهای نسوز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر انواع آجرهای نسوز اعم از شاموتی، سیلیسی، آلومینی و… با قیمت و کیفیت مناسب‌تر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی در کشور تولید می‌شوند که قابلیت صادرات به کشورهای منطقه و حتی قاره اروپا را دارند. برای مثال، ما اخیرا رایزنی‌هایی را با یک خریدار روسی انجام دادیم که توافقات اولیه به دست آمده و امیدواریم پس از جمع‌بندی و توافق نهایی، محصولات خود را به این کشور صادر کنیم؛ البته پیش از این نیز انواع آجرهای تولید شده در مجموعه نسوز آپادانا توسط واسطه‌ها به کشورهایی همچون ترکیه، تاجیکستان، افغانستان و عراق، صادر شده و خوشبختانه با رضایت ۱۰۰ درصدی مشتریان خارجی همراه بوده است.

محمدی با بیان اینکه عمده مواد اولیه مورد نیاز خود را که شامل خاک چینی، خاک سیلیسی و بوکسیت است، از معادن داخلی تامین می‌کنیم، مطرح کرد: آنچه در این بخش عملکرد ما را تحت تاثیر قرار داده، عدم تامین بوکسیت کافی بوده است. در حال حاضر بخش عمده بوکسیت مورد نیاز تولیدکنندگان آجرهای نسوز از ترکیه وارد می‌شود و این در حالی است که میزان تولید بوکسیت داخل و همچنین عیار آن چندان مناسب نیست. از سوی دیگر، نوسان نرخ دلار تامین بوکسیت از بازارهای خارجی را با چالش همراه کرده است و مشخص نیست که این محصول در روزهای پیش رو با چه قیمتی معامله خواهد شد.

وی با اشاره به قیمت آجرهای شاموتی و آلومینایی در معاملات پایانی سال ۱۴۰۲ به ترتیب معادل ۱۵ هزار و ۶۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، گفت: ما علاوه بر تولید آجرهای شاموتی و سیلیسی، در حال تولید آجر نما نیز هستیم. اگرچه بازار خرید و فروش این محصول به دلیل رکود حاکم بر صنعت ساختمان‌سازی از رونق افتاده است و امیدواریم در سال «جهش تولید با مشارکت مردم» همگام با توسعه ساخت‌وساز در شهرهای مختلف کشور، حال بازار آجر نما نیز مساعد شود.

مدیرعامل شرکت صنایع نسوز آپادانا در ادامه به استفاده از دو کوره شاتل و تونلی که در داخل مجموعه نسوز آپادانا ساخته شده‌اند، اشاره کرد و یادآور شد: تفاوت این دو کوره، در عملکرد و میزان مصرف انرژی آن‌هاست؛ به نحوی که کوره تونلی، در یک بازه زمانی مشخص به طور مداوم روشن است اما کوره شاتل، باید خاموش و روشن شود. از طرفی میزان مصرف انرژی در کوره تونلی، کمتر از کوره شاتل است و در حالت کلی، تولید آجرهای نسوز با استفاده از کوره‌های تونلی نسبت به شاتل مقرون به صرفه‌تر است؛ اگرچه قطعی گاز در زمستان سال پیش، متاسفانه خسارت‌هایی را به کوره‌های مجموعه وارد کرد و ناچار به تعمیر و بازسازی آن‌ها شدیم.

افقی روشن پیش روی صنعت نسوز

محمدی با بیان اینکه توسعه و پیشرفت صنعت فولاد کشور طی سالیان اخیر، نویدبخش افقی روشن برای صنعت نسوز کشور است، گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۷ درصد انواع نسوزها اعم از آجر و مواد ویژه نسوز در داخل کشور تولید می‌شوند و در واقع می‌توان گفت تنها آن دسته از نسوزهایی که تولید آن‌ها در داخل توجیه اقتصادی ندارد و عمدتا مربوط به صنعت شیشه‌ است، به کشور وارد می‌شوند که از جمله می‌توان به آجرهای زاک و برخی نسوزهای ویژه‌ای که در صنعت فولاد کاربرد دارند، اشاره کرد. در حال حاضر ایران صادرکننده برتر انواع آجر و مواد نسوز در سطح منطقه است که با توجه به قیمت مناسب حامل‌های انرژی و نیروی انسانی نسبت به سایر کشورها و همچنین در دسترس بودن عمده مواد اولیه مورد نیاز، می‌توان بیش از پیش نسبت به آینده این صنعت در صورت رفع موانع موجود در حوزه صادرات امیدوار بود. لازم به ذکر است که ظرفیت نصب شده کنونی تولید نسوز در ایران، بالغ بر ۷۰۰ هزار تن در سال برآورد شده که میزان نیاز بازار به انواع نسوزها، حدود ۵۵۰ هزار تن در سال است و بر همین اساس باید زمینه صادرات مازاد نیاز این محصولات در منطقه و همچنین بازارهای اروپایی بیش از پیش فراهم شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه اگر تمهیدات لازم توسط مسئولان ذی‌ربط جهت رفع چالش‌های موجود در صنعت فولاد و صنایع جانبی آن همچون نسوز اندیشیده نشود، در آینده نزدیک این صنایع نیز به حال و روز صنعتی همچون خودروسازی دچار خواهند شد، ابراز امیدواری کرد که بتوانیم عملیات احداث کارخانه جدید را در زمینی که در مجاورت کارخانه تدارک دیده‌ایم، در قالب طرح‌های توسعه‌ای آغاز کنیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=42730

نوشته‌های مشابه

30اردیبهشت
رشد وزنی و ارزشی صادرات فولاد روهینا جنوب در سال ۱۴۰۲
مدیرعامل مجتمع فولاد روهینا جنوب مطرح کرد:

رشد وزنی و ارزشی صادرات فولاد روهینا جنوب در سال ۱۴۰۲

30اردیبهشت
درآمد «فخاس» با رشد چشمگیر ۲۲۲ درصدی همراه شد
30اردیبهشت
بازگشت به بازارهای صادراتی را اولویت قرار داده‌ایم
عضو هیئت مدیره شرکت صنایع هفت الماس:

بازگشت به بازارهای صادراتی را اولویت قرار داده‌ایم

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.