• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
پس از اعمال محدودیت‌های صادراتی صورت پذیرفت؛

کاهش حجم صادرات گرافیت چین در ماه دسامبر ۲۰۲۳

  • کد خبر : 39656
  • 17 بهمن 1402 - 6:17
کاهش حجم صادرات گرافیت چین در ماه دسامبر ۲۰۲۳
حجم صادرات گرافیت ورقه‌‌ای و کروی چین در ماه دسامبر 2023 پس از اعمال محدودیت‌های صادراتی دولت این کشور بر برخی محصولات مرتبط با گرافیت به شدت کاهش یافت.

حجم صادرات گرافیت ورقه‌‌ای و کروی چین در ماه دسامبر ۲۰۲۳ پس از اعمال محدودیت‌های صادراتی دولت این کشور بر برخی محصولات مرتبط با گرافیت به شدت کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» و به‌ نقل از موسسه «Fastmarkets»، گمرک چین اعلام کرد که حجم محموله‌های صادراتی گرافیت چین در ماه نوامبر ۲۰۲۳ افزایش یافت اما اعمال محدودیت‌های جدید صادراتی سبب شد حجم کل صادرات گرافیت ورقه‌ای حدود ۹۳٫۹۳ درصد کاهش را نسبت به ماه نوامبر سال مذکور تجربه کند.

گفتنی است حجم صادرات گرافیت ورقه‌ای از مبدا چین از ۲۳ هزار و ۵۰۲ تن در ماه نوامبر ۲۰۲۳، به یک هزار و ۴۲۷ تن در ماه دسامبر سال مذکور رسید. در عین حال، حجم صادرات گرافیت کروی از چین در بازه زمانی مشابه با ۹۲٫۲۲ درصد کاهش، از ۱۲ هزار و ۱۸۶ تن در ماه نوامبر ۲۰۲۳، به ۹۴۸ تن در دسامبر همان سال کاهش یافت.

بر اساس داده‌های گمرک چین، حجم صادرات محصولات گرافیت چین به مقاصد اصلی نیز در ماه دسامبر ۲۰۲۳ به میزان قابل‌توجهی کاهش را به ثبت رساند؛ همچنین حجم صادرات گرافیت ورقه‌ای به ژاپن از ۶ هزار و ۱۳۸ تن در ماه نوامبر ۲۰۲۳، به صفر در ماه دسامبر سال مذکور کاهش یافت. علاوه‌براین، حجم صادرات گرافیت ورقه‌ای از مبدا چین به ایالات متحده آمریکا از ۵۱۱ تن در ماه نوامبر ۲۰۲۳، به صفر در ماه دسامبر همان سال رسید.

مجموع حجم صادرات گرافیت کروی به ژاپن و ایالات متحده آمریکا در ماه دسامبر ۲۰۲۳ به صفر رسید. لازم به ذکر است که حجم صادرات گرافیت کروی از چین به ژاپن در ماه نوامبر ۲۰۲۳ حدود ۲ هزار و ۲۳۸ تن و حجم صادرات این محصول به ایالات متحده آمریکا در مدت مشابه حدود ۲۸۰ تن بود.

از سوی دیگر، حجم محموله‌های وارداتی گرافیت ورقه‌ای از چین به کره‌جنوبی از هشت هزار و ۸۳۰ تن در ماه نوامبر ۲۰۲۳، به ۹۴۸ تن در ماه دسامبر سال مذکور کاهش یافت. بر اساس داده‌های گمرک چین، میانگین حجم صادرات ماهانه گرافیت کروی به کره‌جنوبی در سال ۲۰۲۲، حدود سه هزار تن اعلام شده بود.

کاهش حجم تقاضا و روند طولانی صدور مجوز صادرات برخی محصولات گرافیت، منجر به وضعیت رکود در روند صادرات این محصولات از مبدا شده است.

به گفته برخی منابع، یکی از عوامل اصلی رکود گسترده در حجم صادرات برخی محصولات گرافیت، احتمالا تعجیل مصرف‌کنندگان در خرید محموله‌های گرافیت در ماه نوامبر ۲۰۲۳ قبل از اجرایی شدن محدودیت‌های صادراتی در روز اول دسامبر ۲۰۲۳ همراه با طولانی شدن زمان بررسی درخواست‌ها برای مجوز صادرات این محصولات بود.

یکی از معامله‌گران گرافیت مطرح کرد: بیشتر صادرکنندگان در چین طی ماه دسامبر ۲۰۲۳، درخواست خود برای دریافت مجوزهای صادراتی را ارائه کردند و مدتی زمان برد تا تامین‌کنندگان با روال رسیدگی به پرونده‌های درخواستی آشنا شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگرچه برخی متقاضیان مجوزهای درخواستی خود را از نیمه دوم ماه دسامبر ۲۰۲۳ دریافت کردند اما بیشتر متقاضیان هنوز منتظر دریافت مجوزهای خود هستند.

این معامله‌گر با اشاره به اینکه مشتریان درخواست‌کننده مجوزهای صادراتی، از قبل در انبارهای ذخایر خود موجودی کافی برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ را دارند، اعلام کرد که این مشتریان خود را برای این شرایط آماده کرده‌اند.

یکی دیگر از معامله‌گران گرافیت بیان کرد: حجم بالای محموله‌های صادراتی در ماه نوامبر ۲۰۲۳، کاهش حجم تقاضا برای دریافت مجوز و آغاز اجرای محدودیت‌های صادرات برخی محصولات گرافیت، به این معنی است که فعلا ترافیک صادرات این محصولات از مبدا چین محدود خواهد بود. انتظار می‌رود که حجم ترافیک محموله‌های صادراتی تا ماه فوریه ۲۰۲۴ افزایش نیابد.

برخی از فعالان بازار اعلام کردند که به دلیل کاهش حجم تقاضا برای گرافیت در سطح جهانی، هنوز تصمیم دولت چین بر آغاز محدودیت‌های صادراتی این محصولات تاثیر قابل‌توجهی بر بازارهای بین‌المللی گرافیت نگذاشته است. به گفته این افراد، هنوز نگرانی‌ها پیرامون نحوه اجرای محدودیت‌های صادراتی و میزان تحت تاثیر قرار گرفتن مقاصد صادراتی از این تصمیم دولت چین مشخص نیست.

با این حال اجرای محدودیت‌های صادراتی، منجر به افزایش محدود قیمت گرافیت ورقه‌ای و گرافیت کروی با شرط تحویل در بنادر چین (FOB) در دو ماه پایانی سال ۲۰۲۳ شد.

افزایش محدود قیمت گرافیت ورقه‌ای و گرافیت کروی

بر اساس ارزیابی موسسه «Fastmarkets»، قیمت گرافیت ورقه‌ای با محتوای کربن با خلوص حداقل ۹۴ درصد، مش منفی ۱۰۰ با شرط تحویل در بنادر چین و تقبل هزینه ارسال توسط فروشنده (FOB)، حدود ۵۱۰ تا ۵۳۸ دلار در هر تن در روز پنج‌شنبه ۱۸ ژانویه سال ۲۰۲۴ اعلام شد که در مقایسه با ارزیابی قبلی صورت گرفته توسط این موسسه در روز ۱۱ ژانویه سال مذکور، تفاوت چندانی در آن مشاهده نشد اما نسبت به قیمت ۵۳۵ تا ۵۹۰ دلار در هر تن تعیین شده در روز ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۳، حدود ۶٫۸ درصد کاهش داشت.

همچنین ارزیابی این موسسه برای گرافیت کروی با محتوای کربن با خلوص حداقل ۹۹٫۹۵ درصد، مش منفی ۱۰۰ در حجم ۱۵ میکرون، با شرط تحویل در بنادر چین و تقبل هزینه ارسال توسط فروشنده (FOB)، قیمت حدود یک هزار و ۹۰۰ تا دو هزار و ۲۰۰ دلار در هر تن را در روز پنج‌شنبه ۱۸ ژانویه سال ۲۰۲۴ نشان داد که در مقایسه با ارزیابی قبلی صورت گرفته توسط این موسسه در روز ۱۱ ژانویه سال مذکور تغییری نداشت اما نسبت به قیمت دو هزار تا دو هزار و ۲۰۰ دلار در هر تن تعیین شده در روز ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳، حدود ۵۰ دلار در هر تن یا ۲٫۳۸ درصد کاهش داشت.

برخی از منابع اعلام کردند که کاهش حجم صادرات برخی محصولات گرافیت از مبدا چین علاوه بر افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل ناشی از بحران به وجود آمده در دریای سرخ، ممکن است منجر به افزایش قیمت‌ها در بازار فیزیکی اروپا شود.

در همین راستا، موسسه «Fastmarkets» قیمت گرافیت ورقه‌ای با محتوای کربن با خلوص حداقل ۹۴ درصد، مش منفی ۱۰۰ با شرط تحویل در بنادر اروپا و تقبل هزینه ارسال توسط خریدار (cif) را حدود ۶۰۰ تا ۶۲۰ دلار در هر تن در روز ۱۸ ژانویه سال ۲۰۲۴ ارزیابی کرد که نشان از افزایش ۷٫۷۹ درصدی یا ۴۷٫۵ دلاری قیمت آن دارد. این موسسه قیمت ارزیابی شده برای این محصول را در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۳، حدود ۶۰۰ تا ۷۱۵ دلار در هر تن اعلام کرده بود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=39656

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.