• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024

کاهش قیمت مواد معدنی حیاتی با چشم‌اندازی متفاوت

  • کد خبر : 21282
  • 28 خرداد 1402 - 6:12
کاهش قیمت مواد معدنی حیاتی با چشم‌اندازی متفاوت
شاخص قیمت مواد حیاتی که توسط «Project Blue» رصد و ارزیابی می‌شود، به پایین‌ترین سطح ۱۲ ماه گذشته در ماه می رسید. 

شاخص قیمت مواد حیاتی که توسط «Project Blue» رصد و ارزیابی می‌شود، به پایین‌ترین سطح ۱۲ ماه گذشته در ماه می رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمپاسکو، شاخص قیمت مواد حیاتی در ماه مارچ سال گذشته، به بالاترین سطح خود رسید که دلیل آن هم بهبودی  اقتصادی پس از شیوع کرونا عنوان شده بود اما این شاخص به سرعت به دلیل تضعیف تصویر اقتصاد کلان جهانی، افزایش هزینه‌های انرژی و بهبود کمتر الهام‌بخش در چین که در بیشتر بخش‌ها بالاترین تقاضا را در اختیار دارد، پایین آمد.

استیون سگت، مدیر و یکی از بنیان‌گذاران «Project Blue» بیان کرد: افزایش قیمت مواد حیاتی در کوتاه‌مدت، عمدتا ناشی از قیمت فلزات باتری و مواد برقی الکتریکی خواهد بود و بر همین اساس، قیمت لیتیوم، نیکل سولفات و عناصر نادر خاکی به شدت طی سه ماه آینده بهبود خواهد یافت.

با بازگشت خریداران به بازار و ایجاد موجودی کافی برای برآورده کردن چشم‌انداز بهبود تقاضای باتری، قیمت لیتیوم حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. بر اساس گزارش «Project Blue»، فعالیت خرید با حمایت تولیدکنندگان با هزینه بالاتر در چین ادامه خواهد یافت.

با این حال در میان قیمت ۳۰ مواد حیاتی مختلف، تصویر در کوتاه‌مدت همچنان متفاوت خواهد بود. قیمت برخی از مواد حیاتی از جمله گرافیت، منیزیم و تیتانیم، احتمالا به روند کاهشی در این دوره ادامه خواهد داد؛ چراکه آن‌ها به چالش‌های خاص بازار که بر زنجیره تامین آنها تاثیر می‌گذارد، رسیدگی می‌کنند.

نوسان در بازار کبالت

بازار کبالت می‌تواند در یک نقطه عطف باشد. پس از عقب‌نشینی‌های شدید، قیمت کنسانتره کبالت صادراتی به چین ۷۵.۴ درصد کاهش یافته؛ در حالی که قیمت این فلز در بورس فلزات لندن ۵۷ درصد افت پیدا کرده است. «Project Blue» در حال یافتن شواهدی مبنی بر اینکه به لطف مشکلات لجستیکی در کنگو، وجوه پرداختی در حال افزایش بوده، است.

رویترز در اواخر ماه می گزارش داد که دولت جمهوری دموکراتیک کنگو، برنامه‌هایی برای افزایش سهام خود در سرمایه‌گذاری مشترک سیکوماینز با شرکت‌های چینی، از ۳۲ به ۷۰ درصد به عنوان بخشی از بازنگری توافق‌نامه ۶ میلیارد دلاری زیرساخت‌ها برای مواد معدنی این کشور آفریقای مرکزی دارد.

«Project Blue» همچنین تاکید کرد: به نظر می‌رسد دولت در جمهوری دموکراتیک کنگو نگران این است که بسیاری از منابع مس و کبالت این کشور در دوره ریاست جمهوری پیشین تخصیص داده شده و معاملات انجام شده در آن دوران، سود کمی برای این کشور داشته است.

جمهوری دموکراتیک کنگو همچنین پروژه باس ماینینگ مس کبالت گروه منابع اوراسیا را به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی متوقف کرد اما بعید است که تعلیق بر بازار کبالت تاثیر بگذارد و این مسئله می‌تواند تقریبا دو تا سه کیلو تن مواد را از بازار با عرضه بیش از حد در سال ۲۰۲۳ حذف کند.

«Project Blue» با این وجود اشاره می‌کند که قیمت‌های فعلی کبالت، احتمالا یک کف را تشکیل می‌دهند و بازار در هفته‌های آینده تثبیت خواهد شد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=21282

نوشته‌های مشابه

03خرداد
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معادن طلای کردستان برگزار شد
با هدف بررسی عملکرد منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۲،

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معادن طلای کردستان برگزار شد

03خرداد
راشا، اهرم اجرایی هوش مصنوعی در صنعت فولاد
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا مطرح کرد:

راشا، اهرم اجرایی هوش مصنوعی در صنعت فولاد

01خرداد
پیشرفت فیزیکی ۱۱ درصدی پروژه هیمکو در بندر شهید رجایی
مدیرعامل شرکت مدیریت بین‌المللی همراه جاده ریل دریا مطرح کرد:

پیشرفت فیزیکی ۱۱ درصدی پروژه هیمکو در بندر شهید رجایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.