• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023

افزایش چشمگیر موجودی شمش روی در بورس شانگهای

  • کد خبر : 20212
  • 10 خرداد 1402 - 9:53
افزایش چشمگیر موجودی شمش روی در بورس شانگهای
در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۳، روند تغییرات قیمت شمش روی در معاملات بورس شانگهای و فلزات لندن مشابه و کاهشی بوده است. همچنین روند موجودی انبار شمش روی در این دو بورس تقریبا مشابه بوده و به‌ طور کلی افزایش موجودی طی پنج ماه اتفاق افتاده است.

در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۳، روند تغییرات قیمت شمش روی در معاملات بورس شانگهای و فلزات لندن مشابه و کاهشی بوده است. همچنین روند موجودی انبار شمش روی در این دو بورس تقریبا مشابه بوده و به‌ طور کلی افزایش موجودی طی پنج ماه اتفاق افتاده است. بیشترین میزان متوسط موجودی شمش روی در انبار بورس فلزات لندن و بورس شانگهای در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۲۳، به ترتیب مربوط به ماه می با مقدار ۵۱ هزار تن و ماه مارس با مقدار ۱۱۱ هزار تن است. همچنین بیشترین قیمت در معاملات بورس فلزات لندن و شانگهای در ماه ژانویه در حدود سه هزار دلار بر تن بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده روی به‌شمار می‌رود. بعد از چین، کشورهای پرو، استرالیا و آمریکا، بزرگ‌ترین تولیدکننده روی در جهان هستند. تولید چین دو برابر بیشتر از پرو، دومین تولیدکننده بزرگ جهان، است. چین به‌ عنوان مصرف‌کننده عمده و اصلی روی در جهان، ۱۸ درصد از ذخایر این عنصر را در خود جای داده که اگرچه عدد قابل توجهی است اما به ‌مراتب کمتر از سهم بیش از ۳۰ درصدی این کشور از تولید جهانی روی است. فلز روی به‌ عنوان لایه پوششی فولاد قابل استفاده است؛ از این رو به شدت وابسته به تقاضا از جانب صنعت خودرو و همچنین بخش ساخت‌وساز است و در نتیجه آسیب‌پذیری زیادی در مقابل اعمال تعرفه از جانب ایالات متحده و همچنین کند شدن رشد اقتصادی از جانب چین دارد.

بخش عمده‌ای از فلزات تولید شده در جهان، در بورس‌ها معامله می‌شوند. بورس‌ها نقش مهمی در معاملات فلزات دارند. از این رو قیمت معاملات انجام شده در بورس، به‌ عنوان مبنای معاملات خارج از بورس نیز استفاده می‌شود. به عبارتی، قیمت‌گذاری محصولات تحت تاثیر رفتار بورس است و معاملات انجام شده در بورس‌ها بر وضعیت روانی بازار خارج از بورس نیز تاثیر بسزایی دارد. معاملات انجام شده در دو بورس فلزات لندن و شانگهای، نقشی اساسی و تعیین‌کننده در قیمت جهانی فلزات، از جمله روی دارد. به‌ عبارتی قیمت کشف شده در این دو بورس، مرجع قیمت‌گذاری جهانی به‌ شمار می‌رود.

با توجه به نمودارهای ۱ و ۲، قیمت در دو بورس مذکور اختلاف چندان چشمگیری با یکدیگر نداشته و روند نسبتا مشابهی را طی کرده است.

متوسط قیمت و موجودی شمش روی ماهانه در بورس لندن و شانگهای سال ۲۰۲۳

روند متوسط موجودی و قیمت نقدی شمش روی در معاملات بورس لندن و شانگهای در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۲۳ به‌ ترتیب در نمودارهای ۱ و ۲ قابل مشاهده است.

مطابق با نمودار ۱، متوسط موجودی و قیمت نقدی شمش روی در بورس فلزات لندن در سال ۲۰۲۳ به صورت ماهیانه بررسی شده و قابل مشاهده است. متوسط موجودی شمش روی در انبارهای بورس فلزات لندن، طی ۵ ماه گذشته روندی صعودی را طی کرده و در پنجمین ماه سال، ۳۱ هزار تن افزایش موجودی نسبت به ماه ژانویه داشته است. بیشترین میزان متوسط موجودی با میزان ۵۱ هزار و ۳۰۰ تن و کمترین میزان به‌ طور متوسط معادل ۲۱ هزار تن به‌ ترتیب متعلق به ماه‌های می و ژانویه است.

طی بازه زمانی مورد بررسی، متوسط قیمت شمش روی با شیبی خطی کاهش‌ یافته است. در ماه می با ۲۳ درصد کاهش، قیمت شمش روی نسبت به ماه ژانویه به‌ طور متوسط از قیمت سه هزار و ۳۰۰ دلار در هر تن، به قیمت دو هزار و ۵۰۰ دلار در هر تن رسیده است. شمش روی در ماه ژانویه با متوسط قیمت معادل سه هزار دلار در هر تن، بیشترین قیمت را داشته و ماه می کمترین قیمت حدود دو هزار دلار در هر تن در سال ۲۰۲۳ را به خود اختصاص داده است.

در معاملات بورس فلزات لندن با نرخ رشد سالانه ۲۰ درصد، افزایش موجودی از میزان ۲۱ هزار تن به میزان ۵۱ هزار تن در ماه می رسیده است. همچنین کاهش قیمت زیادی نیز اتفاق افتاده است که از دلایل آن می‌توان به افزایش موجودی و کاهش تقاضا اشاره کرد؛ البته افزایش موجودی‌ شمش روی در انبار، تنها به‌ دلیل کاهش عرضه در بازار نیست و می‌تواند به دلیل عملکرد برخی از بازیگران بزرگ بازار باشد که تصمیم به نگهداری حجم زیادی از شمش روی گرفته‌اند.

مطابق با نمودار ۲، متوسط قیمت و موجودی شمش روی در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۳ قابل مشاهده است. مطابق با آمار «SHFE»، روند متوسط قیمت شمش روی در معاملات بورس شانگهای کاهشی بوده است. همچنین متوسط موجودی شمش روی در این بورس، به‌ طور کلی روندی صعودی نزولی را طی کرده است. هر چند در نهایت موجودی شمش روی در انبار شانگهای در ماه می با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به ماه ژانویه مواجه شده است. قیمت شمش روی در ماه می ۱۶ درصد کاهش نسبت به ماه نخست سال را تجربه کرده است؛ به‌ طوری که از قیمت سه هزار و ۵۱۹ دلار بر تن، به دو هزار و ۹۵۴ دلار بر تن رسیده است.

متوسط موجودی شمش روی در بورس شانگهای در ماه فوریه افزایش قابل توجهی داشته است. در این مدت حدود ۷۵ هزار تن افزایش موجودی رخ داده و از میزان ۳۴ هزار تن به میزان ۱۰۹ هزار تن رسیده است. سپس با افت موجودی رو‌به‌رو شده و به میزان ۵۵ هزار تن رسیده است. در ماه فوریه و مارس، قیمت بالای شمش روی موجب کاهش تقاضا و همچنین افزایش موجودی شده و در همین راستا قیمت نیز کاهش یافته است. اگرچه همچنان کاهش قیمت در دو ماه آپریل و می اتفاق افتاده است اما کاهش موجودی انبار در این مدت می‌تواند به دلیل افزایش تقاضا و کاهش عرضه باشد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=20212

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.