• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023

اهمیت تغییرات قیمت جهانی مس بر اقتصاد پرو و شیلی

  • کد خبر : 17219
  • 07 اردیبهشت 1402 - 5:49
اهمیت تغییرات قیمت جهانی مس بر اقتصاد پرو و شیلی
حدود ۱۱ درصد از سهم GDP کشور شیلی و حدود ۱۰ درصد از سهم GDP کشور پرو به استخراج فلزات معدنی اختصاص دارد و در این بین، فل مس از مهم‌ترین فلزات معدنی این دو کشور به‌شمار می‌رود.

حدود ۱۱ درصد از سهم GDP کشور شیلی و حدود ۱۰ درصد از سهم GDP کشور پرو به استخراج فلزات معدنی اختصاص دارد و در این بین، فلز مس از مهم‌ترین فلزات معدنی این دو کشور به‌شمار می‌رود. در نتیجه فلز مس جایگاه مهمی در اقتصاد دو کشور پرو و شیلی دارد. با توجه به افزایش قیمت جهانی مس در سال ۲۰۲۱، ارزش واحد صادرات کنسانتره و کاتد شیلی به‌ ترتیب حدود ۳۳.۹ درصد و ۳۴ درصد و ارزش واحد صادرات کنسانتره و کاتد پرو به‌ ترتیب حدود ۳۵ درصد و ۳۲.۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، شیلی و پرو از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس معدنی در جهان به‌ شمار می‌روند که معادن مس بزرگی را در خود جای داده‌اند. از مهم‌ترین معادن این دو کشور می‌توان به معدن اسکاندیدا در شیلی و «Cerro Verde» و «Antamina» در پرو اشاره کرد که مجموع سهم این سه معدن در تولید جهانی مس، حدود ۱۱.۸ درصد برآورد شده است. عمده مس استخراج شده از این معادن به کنسانتره و کاتد فرآوری شده و برای فروش عرضه می‌شود. ارزش کاتد با توجه به قیمت جهانی فلز مس تعیین می‌شود؛ در حالی که در تعیین ارزش کنسانتره مس علاوه بر قیمت جهانی مس، درصد مس محتوی کنسانتره مورد اهمیت قرار می‌گیرد.

به‌طور کلی، فلز مس جایگاه مهمی در اقتصاد دو کشور پرو و شیلی دارد. بنابراین عواملی از قبیل حجم تولید سالانه معادن، تغییرات قیمت جهانی و تجارت مس برای این دو کشور بسیار حائز اهمیت است. حدود ۱۱ درصد از سهم GDP شیلی و حدود ۱۰ درصد از سهم GDP کشور پرو به استخراج فلزات معدنی اختصاص دارد و در این بین، فلز مس از مهم‌ترین فلزات معدنی این دو کشور به‌شمار می‌رود.

رشد ارزش واحد کنسانتره و کاتد پس از پایان کرونا

روند قیمت کنسانتره و کاتد در این دوره نوسانی بود. از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، ارزش واحد صادراتی کنسانتره و کاتد پرو روند نزولی را طی کرد و به‌ ترتیب به حدود چهار هزار و ۷۷۵ و چهار هزار و ۸۷۳ دلار بر تن مس رسید. از سال ۲۰۱۷، ارزش واحد صادراتی کنسانتره و کاتد پرو افزایش پیدا کرد و در پایان دوره به ترتیب به حدود ۹ هزار و ۵۷۱ و ۹ هزار و ۳۴۰ دلار بر تن مس رسید.

تغییرات ارزش واحد صادراتی کنسانتره و کاتد کشور پرو تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قیمت جهانی مس است. از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، با کاهش قیمت جهانی مس، ارزش واحد صادراتی کنسانتره و کاتد این کشور نیز کاهش یافت. با شیوع کرونا در سال ۲۰۱۸ و آغاز محدودیت‌های آن، قیمت جهانی مس بار دیگر روند کاهشی پیدا کرد. با این حال، پس از پایان محدودیت‌های کرونا و بازیابی بازار در سال ۲۰۲۱، قیمت جهانی مس با سرعت زیادی افزایش یافت. قیمت کنسانتره و کاتد در سال ۲۰۲۱ به ترتیب حدود ۳۵ و ۳۲.۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافت.

در نمودار ۱، پریمیوم صادراتی کنسانتره و کاتد مس کشور پرو به‌ ازای هر تن مس محتوی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ قابل مشاهده است. پریمیوم کنسانتره و کاتد کشور پرو در اکثر سال‌های این دهه، عدد مثبتی را نشان می‌دهد. پریمیوم کنسانتره پرو در این دوره به طور میانگین حدود ۲۸۶ دلار بر تن مس و پریمیوم کاتد حدود ۵۸ دلار بر تن بود. در سال ۲۰۲۱، پریمیوم کنسانتره حدود ۸۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافت و به حدود ۲۵۷ دلار بر تن مس رسید؛ در حالی که پریمیوم کاتد در این سال حدود ۳۲۷ درصد کاهش یافت و از ۱۱۱ دلار بر تن به حدود ۲۶ دلار بر تن رسید.

ذخایر قابل توجه طلا و نقره در کشور پرو

در نمودار ۲، پریمیوم صادراتی کنسانتره و کاتد مس کشور شیلی در ۱۰ سال اخیر به‌ ازای هر تن مس محتوی رسم شده است. میانگین پریمیوم کنسانتره شیلی حدود ۴۴۴- و میانگین پریمیوم کاتد حدود ۷۹- دلار بر تن مس بود. در سال ۲۰۲۱، پریمیوم کنسانتره حدود ۳۰ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش یافت و به حدود ۶۷۶- دلار بر تن مس رسید؛ همچنین پریمیوم کاتد در این سال حدود ۲۰ درصد کاهش یافت و به حدود ۲۳۸ دلار بر تن رسید. با مقایسه دو نمودار ۱ و ۲، می‌توان گفت پریمیوم کنسانتره و کاتد شیلی در این دوره عموما کمتر از کشور پرو بود.

به‌طور معمول، ارزش واحد کاتد با احتساب ارزش افزوده‌ای نسبت به کنسانتره تعیین می‌شود؛ در نتیجه عموما پریمیوم کاتد از کنسانتره بیشتر است و کاتد در بازار با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد. با این وجود، با مقایسه نمودار ۱ و ۲ می‌توان گفت پریمیوم کنسانتره کشور پرو نسبت به کاتد بیشتر است؛ در حالی که این امر در نمودار پریمیوم شیلی متفاوت است. از دلایل اصلی این تفاوت می‌توان به وجود مقدار زیادی فلزات گران‌بها طلا و نقره در کنسانتره کشور پرو در مقایسه با کنسانتره شیلی اشاره کرد. گفتنی است که علاوه بر ذخایر بزرگ مس، کشور پرو ذخایر بزرگی از فلزات گران‌بها به‌ خصوص طلا و نقره را خود جای داده است که بخش قابل توجهی از این فلزات گران‌بها از معادن مس این کشور به دست می‌آیند.

با توجه به بررسی‌های سازمان «USGS»، سهم پرو در تولید جهانی نقره در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۲.۵ درصد و سهم شیلی حدود ۶.۶ درصد بود. همچنین سهم پرو در تولید جهانی طلا در این سال حدود ۳ درصد برآورد شده است و جزو یکی از کشورهای غنی از ذخایر معدنی طلا برشمرده می‌شود. از این رو می‌توان گفت اختلاف ارزش واحد کنسانتره پرو و شیلی تحت تاثیر این عامل به وجود آمده است.

در ابتدای این دوره، ارزش واحد کنسانتره حدود هفت هزار و ۴۳۹ و ارزش واحد کاتد حدود هفت هزار و ۸۲۸ دلار بر تن مس بود. در سال ۲۰۲۱ ارزش واحد کنسانتره و کاتد به ترتیب به حدود هشت هزار و ۶۳۸ و ۹ هزار و ۷۶ دلار بر تن مس رسید که ارزش واحد کنسانتره، حدود ۳۳.۹ درصد و کاتد حدود ۳۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کرد.

در سال ۲۰۲۱، سهم شیلی و پرو در صادرات کنسانتره به ترتیب حدود ۷.۲ و ۳.۷ درصد بود. این دو کشور بزرگ‌ترین صادرکنندگان کنسانتره مس در جهان محسوب می‌شوند. علاوه‌براین، سهم این دو کشور در صادرات کاتد به ترتیب حدود ۲۵.۸ و ۲.۸ درصد بود. از آنجایی که قیمت جهانی مس به‌ طور مستقیم بر قیمت کنسانتره و کاتد تاثیر می‌گذارد و از طرفی محصولات تولیدشده از مس سهم بالایی در GDP دو کشور پرو و شیلی دارند، می‌توان نتیجه گرفت اقتصاد این دو کشور تا حد نسبتا زیادی تحت تاثیر تغییرات قیمت جهانی مس قرار می‌گیرد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=17219

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.