• امروز : سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 April - 2024

قیمت روی همچنان در سراشیبی سقوط

  • کد خبر : 41045
  • 08 اسفند 1402 - 14:21
قیمت روی همچنان در سراشیبی سقوط
مدیران صندوق‌های پوشش ریسک با بررسی موقعیت‌های فروش فلز روی اعلام کردند که قیمت این فلز پایه در سال 2024 همچنان به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

مدیران صندوق‌های پوشش ریسک با بررسی موقعیت‌های فروش فلز روی اعلام کردند که قیمت این فلز پایه در سال ۲۰۲۴ همچنان به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» و به‌ نقل از خبرگزاری رویترز، سرمایه‌گذاران موقعیت‌های خرید و فروش هم‌اکنون بر این باورند که وضعیت بازار روی از زمانی که بورس فلزات لندن «LME» برای اولین بار گزارش تعهدات معامله‌گران خود را در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد، در نزولی‌ترین حالت ممکن قرار دارد.

قیمت سه ماهه روی بورس فلزات لندن که در حال حاضر حدود دو هزار و ۴۰۰ دلار در هر تن گزارش می‌شود، در ابتدای سال ۲۰۲۴ حدود ۸ درصد کاهش را تجربه کرده است.

استفاده از روی در تولید فولاد گالوانیزه بدین معناست که ممکن است در صنعت بخش ساختمان‌سازی جهانی به ویژه در چین که در وضعیت رکود قرار دارد، سرمایه‌گذاری‌ها افزایش یابد.

در حال حاضر بازار جهانی روی در وضعیت مازاد تولید قرار دارد. برخی از این حجم مازاد تولید روی به تازگی سر از انبارهای ذخایر بورس فلزات لندن سر درآورده و حجم انبار ذخایر روی بورس مذکور را به بالاترین سطح خود از ماه ژوئن ۲۰۲۱ رسانده است.

به نظر می‌رسد با توجه به افزایش اختلاف قیمت‌های فلز روی بورس فلزات لندن «LME»، محموله‌های ارسالی این فلز به انبارهای ذخایر بورس مذکور در ماه‌های آتی افزایش پیدا کند. سوالی که در این حین مطرح می‌شود، این است که با در نظر گرفتن کاهش قیمت روی در بورس فلزات لندن، قیمت این فلز تا چه زمانی به روند نزولی خود ادامه می‌دهد؟

وضعیت موقعیت‌های فروش قراردادهای روی در بورس فلزات لندن

 ادامه سقوط قیمت روی در بورس فلزات لندن

مدیران صندوق‌های پوشش ریسک تعداد ثبت قراردادهای مبتنی بر موقعیت‌های فروش روی در بورس فلزات لندن را ۶۰ هزار و ۴۹۲ قرارداد با حجمی معادل بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ابتدای ماه فوریه ۲۰۲۴ تا روز جمعه ۱۵ این ماه اعلام کردند. رکود قبلی ثبت شده برای تعداد قراردادهای مبتنی بر موقعیت‌های فروش روی در بورس مذکور، حدود ۵۴ هزار و ۹۲۵ قرارداد و مربوط به ماه آگوست ۲۰۲۳ بود.

با وجود اینکه قیمت روی در بورس فلزات لندن در روز ۱۲ فوریه ۲۰۲۴ به دو هزار و ۲۷۸ دلار رسید، هنوز تعداد زیادی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر روی این فلز سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با این حال، ثبت تعداد ۱۸ هزار و ۱۲ قرارداد از سال ۲۰۱۸ همچنان عدد بزرگی محسوب می‌شود که نسبت به ثبت تعداد موقعیت‌های فروش در ماه فوریه ۲۰۲۰، زمانی که جهان در آستانه افزایش شیوع گسترده ویروس کرونا و اجرای قرنطینه‌های مرتبط قرار داشت، فراتر رفت.

شایان ذکر است سایر موسسات سرمایه‌گذاری که عملکرد شرکت‌های ارائه‌دهندگان شاخص‌های قیمتی و شرکت‌های بیمه را رصد می‌کنند، همچنان دارای موقعیت خرید روی هستند اما حجم محموله‌های سفارشی‌ آن‌ها به نسبت سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ بسیار کمتر است.

قیمت، حجم ذخایر انبار و اختلاف قیمت نقدی سه‌ ماهه روی بورس فلزات لندن

افزایش حجم انبارهای ذخایر روی بورس فلزات لندن

ادامه روند نزولی قیمت روی و افزایش تعداد قراردادهای مبتنی بر موقعیت‌های فروش روی در بورس فلزات لندن سبب شده است که حجم ذخایر انبار فلز نام برده در بورس مذکور افزایش پیدا کند.

در مجموع تعداد ۷۲ هزار و ۷۵۰ تن حواله خرید روی در انبارهای بورس فلزات لندن مستقر در سنگاپور بین ۶ تا ۱۶ فوریه سال ۲۰۲۴ صادر شده و با این احتساب حجم ذخایر فلز مذکور در انبارهای سنگاپور به ۲۲۸ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است. آخرین باری که حجم ذخایر روی در این بورس رقم بالایی اعلام شد، مربوط به گزارش ارائه شده در نیمه اول سال ۲۰۲۱ با حجم ذخایر انبار ۲۹۴ هزار و ۲۵ تن بود.

گزارش شده است که شرکت «Trafigura» در حال تحویل محموله‌های روی از انبارهای غیررسمی به یک انبار اجاره‌ای رسمی در بورس فلزات لندن است.

اگر وضعیت انبارهای روی در بورس فلزات لندن با پویایی بازار تعیین شود، شرایط موجود این‌گونه تفسیر خواهد شد که حجم زیادی از این فلز در وضعیت مازاد قرار دارد؛ حتی اگر حجمی از آن در انبارهای غیرقابل رصد در بازار سیاه وجود داشته باشد.

انجمن بین‌المللی مطالعات سرب و روی تخمین می‌زند که بازار جهانی روی تصفیه‌ شده در سال ۲۰۲۳، حدود ۲۰۴ هزار تن مازاد عرضه داشته است. آخرین پیش‌بینی‌های ارائه شده در ماه اکتبر ۲۰۲۳ حاکی از آن است که حجم مازاد عرضه روی در سال ۲۰۲۴، حدود ۳۶۷ هزار تن خواهد بود.

به نظر می‌رسد حتی با در نظر گرفتن غیرقابل پیش‌بینی بودن وضعیت اختلاف قیمت‌ها در بورس فلزات لندن، حجم تحویل محموله‌های روی به انبارهای بورس مذکور با افزایش همراه شود.

بر همین اساس، اختلاف قیمت نقدی سه ماهه روی در بورس فلزات لندن در هفته منتهی به روز ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ در وضعیت فوق کانتنگو قرار گرفته است. قیمت نقدی سه ماهه روی در بورس فلزات لندن در روز چهارشنبه ۲۱ فوریه ۲۰۲۴، حدود ۴۲٫۵ دلار در هر تن در وضعیت کانتانگو ارزیابی شد که بیشترین مقدار ارزیابی شده طی حداقل دو دهه قبل از تاریخ مذکور به شمار می‌رود.

از قرار معلوم، افزایش نرخ بهره بانکی در افزایش هزینه حمل محموله‌ها تاثیرگذار بوده است. با این حال، افزایش ناگهانی اختلاف قیمت نقدی سه ماهه روی در بورس فلزات لندن در وضعیت کانتنگو در هفته منتهی به روز ۲۲ فوریه ۲۰۲۴، اتفاقی غیرمطلوب در نظر گرفته می‌شود.

ادامه روند نزولی قیمت روی در بازار

با بدتر شدن وضعیت چشم‌انداز بازار روی، درک اینکه چرا صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعالیت خود را در چنین شرایطی به منظور سرمایه‌گذاری در وضعیت نزولی قیمت‌های فلز روی افزایش داده‌اند، کار دشواری نیست. با این حال، روند کاهشی قیمت روی در بازار تا چه مدت زمانی ادامه پیدا خواهد کرد؟

در حال حاضر قیمت روی با رقمی نزدیک به هزینه تولید در بازار معامله می‌شود. تحلیلگران بانک «Citi» اعلام کردند که هزینه تولید روی از معادن، به طور متوسط دو هزار و ۶۰۰ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۳ بود.

از همین رو، چندین معدن روی در جهان به دلیل فوق از قبل وارد فاز مراقبت و نگهداری شده‌اند که از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به معدن «Boliden»، معدن «Tara» در ایرلند و مجتمع «Middle Tennessee» متعلق به شرکت «Nyrstar» اشاره کرد.

عواملی چون کاهش قیمت‌های روی و وقوع آتش‌سوزی در معدن جدید «Ozerny» در روسیه، باعث شد کنسانتره روی در بازار با کسری مواجه شود. در همین راستا، موسسه «Fastmarkets» تعرفه‌های ذوب روی را حدود ۷۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن که بیش از قیمت نقدی این فلز در بورس فلزات لندن است، ارزیابی کرد.

نرخ اعلام شده با تعرفه مبنای ۲۷۴ دلار در هر تن تعیین شده در سال ۲۰۲۳ فاصله زیادی دارد که نشان‌دهنده افزایش محدودیت دسترسی به کنسانتره روی در سال مذکور است. کاهش تعرفه‌های ذوب، منجر به افت حاشیه‌های سود واحدهای ذوب شده و خساراتی برای آن‌ها به همراه داشته است.

در همین رابطه، واحد «Budel» مستقر در هلند متعلق به شرکت «Nyrstar» به عنوان زیرمجموعه شرکت «Trafigura» وارد فاز مراقبت و نگهداری شد. همچنین کاهش تعرفه‌های ذوب همراه با روند نزولی پریمیوم روی در بازار فیزیکی و افزایش هزینه‌های انرژی، باعث شد تا حاشیه سود واحدهای ذوب با افت مواجه شود.

این اتفاق بخشی از واکنش روند عرضه در صنعت ساختمان به وضعیت مازاد عرضه و کاهش قیمت‌های روی در بازار محسوب می‌شود. با این حال، تمام موقعیت‌های فروش جدیدی که با سرمایه‌گذاری‌های اخیر ایجاد می‌شوند، ممکن است تنش‌ها در بازار را افزایش دهد.

چگونگی رفع این تنش تا حدی به میزان فلز روی که از انبارهای غیررسمی در بازار سیاه به انبار ذخایر بورس فلزات لندن منتقل می‌شوند، بستگی خواهد داشت.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=41045

نوشته‌های مشابه

28فروردین
هم‌پای تولیدکنندگان فولاد حرکت می‌کنیم
مدیرعامل شرکت صانع دیرگداز آذربایجان:

هم‌پای تولیدکنندگان فولاد حرکت می‌کنیم

28فروردین
رشد ۳۰ درصدی درآمد «هرمز» در سال ۱۴۰۲
«فلزات آنلاین» گزارش کرد:

رشد ۳۰ درصدی درآمد «هرمز» در سال ۱۴۰۲

27فروردین
روند نزولی قیمت لیتیوم چین ادامه پیدا کرد
هم‌زمان با کاهش قیمت‌ها در بورس‌ آتی،

روند نزولی قیمت لیتیوم چین ادامه پیدا کرد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.