• امروز : سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 April - 2024
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

معدن سریدون صادرات غیرنفتی را ۲ درصد ارتقا می‌دهد

  • کد خبر : 41141
  • 09 اسفند 1402 - 15:12
معدن سریدون صادرات غیرنفتی را ۲ درصد ارتقا می‌دهد
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در حاشیه آغاز بهره‌برداری از معدن سریدون گفت: این معدن 2 درصد صادرات غیرنفتی را ارتقا خواهد داد و با توجه به ذخایری که کشف شده است، می‌توانیم 25 سال از این معدن بهره‌برداری کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در حاشیه آغاز بهره‌برداری از معدن سریدون گفت: این معدن ۲ درصد صادرات غیرنفتی را ارتقا خواهد داد و با توجه به ذخایری که کشف شده است، می‌توانیم ۲۵ سال از این معدن بهره‌برداری کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۲، امیر خرمی‌شاد هم‌زمان با آغاز بهره‌برداری از معدن سریدون که با بارش شدید برف همراه بود، اظهار داشت: امروز معدن سریدون در منطقه سرچشمه و رفسنجان گشایش می‌یابد و کار عملیات معدن‌کاری آغاز می‌‎شود.

وی با بیان اینکه این معدن در سال ۱۳۸۵ توسط کارشناسان و مهندسان خارجی بررسی شد و نتیجه بررسی کارشناسان خارجی، حاکی از کانی‌زایی ضعیف آن بود، تصریح کرد: به زعم آن‌ها این معدن امکان و شرایط اقتصادی لازم برای بهره‌برداری را نداشت و حتی کارشناسان خارجی پیشنهاد کرده بودند به عنوان محلی برای انبار باطله استفاده شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: اگرچه مهندسان و کارشناسان ایرانی و شرکت ملی صنایع مس ایران به این موضوع بسنده نکردند و اکتشافات خود را ادامه دادند و امروز که معدن گشایش یافت، می‌توان گفت یک میلیارد تن ذخیره قابل برداشت با عیار متوسط ۰٫۳۷ درصد دارد و تقریبا چهار میلیارد تن منابع زمین‌شناسی در این معدن دیده شده است.

خرمی‌شاد خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این معدن و آغاز عملیات معدن‌کاری، کار سفارش‌گذاری تاسیسات در بهار ۱۴۰۳ انجام می‌شود و بعد از استقرار و نصب آن‌ها طی سه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد؛ به طوری که تا آن زمان ۵۵۰ هزار تن ماده معدنی را تغلیظ و تبدیل به کنسانتره خواهیم کرد و حدود یک میلیارد دلار در سال فقط از این معدن به ظرفیت ارزآوری کشور اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به اینکه هم‌اکنون کل صادرات غیرنفتی ۵۰ میلیارد دلار است، یادآور شد: این معدن ۲ درصد صادرات غیرنفتی را ارتقا خواهد داد و با توجه به ذخایری که کشف شده است، می‌توانیم ۲۵ سال از این معدن بهره‌برداری کنیم.

خرمی‌شاد در ارتباط با رتبه ذخایر مس ایران در جهان خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۲، با قدرت آمریکا و مکزیک را پشت سر گذاشتیم و هم‌اکنون در رتبه پنجم هستیم و با اکتشافاتی که در این معدن انجام می‌شود، امیدواریم به رتبه چهارم یا حتی سوم در برخورداری از ذخایر مس جهان برسیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=41141

نوشته‌های مشابه

28فروردین
ثبت رکوردهای جدید در شرکت معدنی املاح ایران
28فروردین
تولید مس شیلی افزایش یافت
در ماه فوریه 2024،

تولید مس شیلی افزایش یافت

28فروردین
حفاری‌های اکتشافی در سیستان و بلوچستان ۸۲۰ درصد افزایش یافت
مدیر طرح‌های اکتشافی سیستان و بلوچستان:

حفاری‌های اکتشافی در سیستان و بلوچستان ۸۲۰ درصد افزایش یافت

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.