• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
رضا شریفی، مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

رکوردشکني فولاد اقليد پارس در نصب سازه ريفرمر/ سفر مديرعامل «ومعادن» به اجراي پروژه احيا مستقيم سرعت بخشيد

  • کد خبر : 26883
  • 04 شهریور 1402 - 5:38
رکوردشکني فولاد اقليد پارس در نصب سازه ريفرمر/ سفر مديرعامل «ومعادن» به اجراي پروژه احيا مستقيم سرعت بخشيد
عمليات اجرايی پروژه احداث کارخانه آهن اسفنجی فولاد اقليد پارس به‌عنوان يکی از 48 طرح پيشران پيشرفت اقتصادی کشور سرعت بيشتری به خود گرفته است.

عمليات اجرايی پروژه احداث کارخانه آهن اسفنجی فولاد اقليد پارس به‌عنوان يکی از ۴۸ طرح پيشران پيشرفت اقتصادی کشور، با حمايت‌های هلدينگ «ومعادن» به‌عنوان سهام‌دار اصلی و همچنين همکاری‌های مسئولان استانی سرعت بيشتری به خود گرفته است. در همين راستا، اين شرکت موفق به نصب هشت ستون ۹٫۸ تني با ارتفاع ۱۸٫۵ متر ريفرمر با استفاده از يک جرثقيل در يک روز کاری شده که در نوع خود، يک رکورد جديد و بی‌نظير در کشور محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد عمليات نصب کل سازه فلزی ريفرمر با رعايت کليه استانداردهای مرتبط با حوزه سلامت، ايمنی و محيط‌ زيست (HSE)، تا مهر ماه سال جاری به پايان برسد. به دنبال بازديد اخير مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از روند پيشرفت اين پروژه و همچنين سرعت‌دهی به عمليات‌های اجرايی مرتبط با آن، خبرنگار پايگاه خبری و تحليلی «فلزات آنلاين» گفت‌وگويی با رضا شريفی، مديرعامل شرکت فولاد اقليد پارس تدارک ديده است که متن کامل آن را در ادامه خواهيد خواند:

در خصوص تاريخچه و وضعيت کنونی پروژه آهن اسفنجی شرکت فولاد اقليد پارس توضيحاتی ارائه بفرماييد.

شرکت فولاد اقلید پارس در بهمن ‌ماه ۱۴۰۰ با سهام‌داری ۵۱ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ۳۰ درصدی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و ۱۹ درصدی شرکت بین‌ا‌لمللی مهندسی ایران (IRITEC) تاسیس شد. در ادامه مجوز احداث کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت تولید ۱٫۲ میلیون تن در سال توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در روز ۱۱ فروردین ‌ماه ۱۴۰۱ صادر شد. عملیات اجرایی این پروژه به‌ عنوان یکی از ۴۸ طرح پیشران پیشرفت اقتصادی کشور، مرداد ماه سال گذشته با انتخاب شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (IRITEC) به‌ عنوان پیمانکار (EPC) آغاز شد و ۱۰۰ هکتار زمین در اختیار این شرکت قرار گرفت. با گذشت حدود یک سال از زمان آغاز پروژه، در حال حاضر شاهد پیشرفت فیزیکی ۱۲ درصدی آن هستیم و به دنبال حمایت‌ها و همکاری‌های مسئولان اجرایی استان، کلیه مجوزهای زیربنایی لازم اعم از مجوزهای زیست‌محیطی، آب و برق زمان نصب و بهره‌برداری، احداث جاده دسترسی و… را دریافت کرده‌ایم. در همین راستا، ۴٫۵ کیلومتر دیوارکشی و هفت کیلومتر جاده دسترسی احداث‌شده و کارفرما، مشاور و پیمانکار پروژه در حال فعالیت در سایت‌های مختلف پروژه هستند.

ميزان سرمايه‌گذاری و اشتغال‌زايی اين پروژه پيشران اقتصادی کشور چقدر است؟ 

ضمن قدردانی از حمایت‌های بی‌وقفه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات «ومعادن» به‌ عنوان سهام‌دار اصلی فولاد اقلید پارس، باید اعلام کنیم که سرمایه اولیه این پروژه، ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و برآورد می‌شود با سرمایه‌گذاری حدود ۶ هزار میلیارد تومانی طی سه سال آینده به بهره‌برداری برسد. بخشی از سرمایه مورد نیاز از طریق دریافت تسهیلات بین‌المللی و بخشی از محل منابع داخلی تامین خواهد شد و سود سالیانه در نظر گرفته‌شده بعد از بازگشت سرمایه شرکت، بین ۴۰ تا ۴۲ درصد خواهد بود. همچنین این پروژه اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم ۴۰۰ و ۶۰۰۰ نفری را به همراه خواهد داشت. لازم به ذکر است که بالغ ‌بر ۸۵ درصد تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در این پروژه، ساخت داخل و بومی‌سازی شده که به دنبال توافقات به‌عمل‌آمده با چند شرکت دانش‌بنیان داخلی، به دنبال بومی‌سازی ۱۰۰ درصدی این پروژه پیشران پیشرفت اقتصادی در کشور هستیم.

با چه چالش‌ها و ريسک‌هايی در مسير اجرای اين پروژه مواجه بوده‌ و چه تمهيداتی جهت رفع آن‌ها انديشيده‌ايد؟

نوسان نرخ ارز، یکی از ریسک‌هایی است که به‌ویژه در روزهای پایانی سال گذشته با آن مواجه بودیم و با تدابیر هیئت ‌مدیره و همچنین حمایت‌های سهام‌داران خود علی‌الخصوص «ومعادن»، توانستیم به‌خوبی آن را کنترل و مدیریت کنیم. تامین انرژی پایدار، یکی دیگر از ریسک‌های موجود در این زمینه به شمار می‌آید که عملکرد تمامی فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور به‌ویژه فولاد را تحت تاثیر قرار داده است. در همین راستا، ما تدابیر لازم جهت تامین برق از محل راه‌اندازی نیروگاه ۴۰ مگاواتی، تامین آب از محل پساب فاضلاب شهرستان اقلید و تامین گاز از محل خط انتقال گاز فشارقوی به ارمنستان در مجاورت کارخانه را اندیشیده‌ایم. ضمن اینکه این پروژه با کمترین میزان آلایندگی‌های زیست‌محیطی در حال اجراست و با توجه به اهمیت صادرات و ارزآوری در کشور در این شرایط سخت و دشوار اقتصادی، در تلاش هستیم پس از بهره‌برداری و راه‌اندازی خط تولید، علاوه بر تامین نیاز فولادسازان کشور به آهن اسفنجی، تولیدات خود را روانه بازارهای صادراتی کنیم.

با توجه به موقعيت استراتژيک فولاد اقليد پارس، آثار و نتايج اين مهم را چگونه ارزيابی می‌کنيد؟

پروژه آهن اسفنجی فولاد اقلید پارس، دسترسی آسانی به خط راه‌آهن یزد – شیراز و همچنین سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور دارد. به همین علت ما به‌راحتی می‌توانیم مواد اولیه موردنیاز خود (گندله) را از مـــراکز استان‌های یـزد، شیراز، اصفهان و کهگیلویه‌وبویراحمد که فاصله یکسانی با آ‌ن‌ها داریم، تهیه کنیم و در ادامه مواد اولیه صنایع بالادستی خود (آهن اسفنجی) را با قیمت مناسبی در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

در ارتباط با رکوردشکنی اخير شرکت در ثبت رکورد سازه ريفرمر توضيحاتی ارائه بفرماييد.

نصب هشت ستون ۹٫۸ تنی با ارتفاع ۱۸٫۵ متر با استفاده از یک جرثقیل در یک روز کاری، موفقیتی است که با رعایت کلیه استانداردهای ایمنی و حفظ سلامت کارگران در ابتدای ماه جاری در شرکت فولاد اقلید پارس حاصل شد. همچنین هجدهمین ستون از مجموع ۳۵ ستون پروژه در روز یکشنبه هشتم مرداد ماه نصب شد و پیش‌بینی ما بر این است کل سازه فلزی ریفرمر با وزن ۸۳۰ تن، تا پایان مهر ماه سال جاری نصب خواهد شد.

تحليل شما در زمينه حمايت دولت و بخش‌های بالادستی از اجرای طرح‌های پيشران پيشرفت اقتصادی کشور چيست؟

با توجه به اینکه پروژه احداث کارخانه آهن اسفنجی فولاد اقلید پارس به ‌عنوان یکی از طرح‌های پیشران پیشرفت اقتصادی در دولت سیزدهم است، روند اجرا و پیشرفت آن روزانه توسط نهادهای بالادستی همچون وزارت صمت و سازمان ایمیدرو و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات پایش و پیگیری می‌شود و ما تمام تلاش خود را جهت افزایش سرعت اجرای پروژه با نظارت دقیق بر عملکرد پیمانکار به کار گرفته‌ایم. ضمن اینکه سفر اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل محترم شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) که سهام‌دار ۵۱ درصدی فولاد اقلید است، سرعت اجرای پروژه را بیش ‌از پیش افزایش داد و امید است بسیاری از تاخیرهایی که در برنامه شاهد آن هستیم، در مدت کوتاهی جبران شود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=26883
  • نویسنده : محمدرضا طارمی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.