• امروز : چهارشنبه - ۹ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 29 March - 2023
مدیرعامل شرکت زمین پویان فراز آسیا

باید به صادرات مس بیش از پیش توجه شود

  • کد خبر : 3345
  • 14 مهر 1399 - 19:23
باید به صادرات مس بیش از پیش توجه شود
مدیرعامل شرکت زمین پویان فراز آسیا گفت: از طرفی، روند افزایشی تولید خودروهای برقی در دنیا، یکی از مصادیق رشد مصرف مس است و از طرف دیگر، پیش‌بینی می‌شود نرخ فلز سرخ همچنان به جهش قیمتی خود تا پایان سال ادامه دهد. به این ترتیب، با توجه به روند کاهشی ذخایر قابل استخراج مس در دنیا، ایران می‌تواند از موقعیت به دست آمده نهایت استفاده را ببرید و صادرات مس بیش از پیش دنبال شود تا به این طریق ارزآوری قابل توجهی برای کشور محقق شود.

مدیرعامل شرکت زمین پویان فراز آسیا گفت: از طرفی، روند افزایشی تولید خودروهای برقی در دنیا، یکی از مصادیق رشد مصرف مس است و از طرف دیگر، پیش‌بینی می‌شود نرخ فلز سرخ همچنان به جهش قیمتی خود تا پایان سال ادامه دهد. به این ترتیب، با توجه به روند کاهشی ذخایر قابل استخراج مس در دنیا، ایران می‌تواند از موقعیت به دست آمده نهایت استفاده را ببرید و صادرات مس بیش از پیش دنبال شود تا به این طریق ارزآوری قابل توجهی برای کشور محقق شود.

احسان عزیزیان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شیوع جهانی ویروس کرونا از اواخر سال ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ماه سال جاری تاثیر مستقیمی بر روند قیمت‌ فلزات رنگی ازجمله مس گذاشت و می‌توان گفت مس به کمترین میزان قیمتی خود در این مدت رسیده بود. از اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ میزان خرید کشورهایی همچون چین که بزرگ‌ترین خریدار مس در دنیا به حساب می‌آید افزایش یافت و با آغاز فعالیت واحدهای تولیدی دنیا، قیمت مس نیز روند صعودی در پیش گرفت و شرایط مطلوب‌تر شد. در حال حاضر نیز وضعیت برای تولید مساعد است. ما به عنوان تولیدکننده پودر مس در کشور، در راستای افزایش میزان تولید در حرکت هستیم و قابل ذکر است که پتانسیل صفر تا ۱۰۰ این امر را در اختیار داریم.

وی افزود: به عنوان یک واحد تولیدی فعال، نسبت به دوره پایانی سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵ درصد افزایش تولید داشتیم و در تلاش هستیم به میزان ظرفیت اسمی ثبت شده در پروانه بهره‌برداری برسیم. ما به شدت برای افزایش خطوط و ظرفیت تولید انگیزه داریم و از نظر فنی و مالی نیز به میزان کافی توانا هستیم اما در این بین مشکلاتی وجود دارد؛ در منطقه‌ای که کارخانه احداث شده است با مسائل و کمبودهای زیرساختی جدی مانند آب و برق مواجه هستیم که این موضوع مانع و ترمزی برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای است.

مدیرعامل شرکت زمین پویان فراز آسیا تصریح کرد: در ۶ ماهه نخست سال جاری، علاوه بر افزایش میزان تولید، میزان فروش مجموعه نیز با همین نسبت رشد داشته است. عمده مشتریان محصول این شرکت، واحدهای تولیدکننده سولفات، رنگ‌سازی‌ها، صنایع دفاعی و نظامی هستند که مس در هر صنعت برای عناوین مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در صنایع نظامی برای ساخت قطعه و ریخته‌گری از کاتد یا شمش مس به عنوان ماده پایه استفاده می‌کنند.

عزیزیان در رابطه با آینده قیمت و صنعت مس گفت: در حال حاضر، صرف نظر از شرایط ناشی از شیوع کرونا که موضوعی موقتی و گذرا است، باید گفت که آینده صنعت مس، روشن و این صنعت بسیار سودآور خواهد بود. دنیا در حال حرکت به سمت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید‌پذیر، خودروهای الکتریکی و صنایع پاک است و مصرف مس در دنیا قطعا افزایش خواهد یافت که این موضوع برای واحدهای تولیدی ‌همچون ما خبر خوشایندی است. بر این اساس با افزایش مصرف مس در دنیا، قطعا قیمت جهانی نیز رشد خواهد داشت و پیش‌بینی‌ها تا انتهای سال میلادی حاکی از آن است که نرخ این فلز سرخ به بالای هفت هزار دلار برسد.

وی ابراز کرد: هزینه‌های استخراج ذخایر مس در دنیا رو به افزایش بوده و از طرفی عیارهای معادن بزرگ در حال کاهش است. در نتیجه با افزایش تقاضای جهانی برای مس، ایران که از ذخایر فراوان مس برخوردار است، می‌تواند به ارزآوری قابل توجهی دست یابد. اگر مشکلات اساسی واحدهایی همچون زمین پویان فراز آسیا حل شود و طرح‌های توسعه‌ای خود را اجرا کنیم، امکان صادرات به میزان مطلوب قابل پیش‌بینی خواهد بود البته فروش صادراتی مستلزم حمایت‌های دولت نیز است که این موضوع را جدی‌تر از قبل رصد کند و در راستای حل مشکلات موجود در این زمینه نیز اهتمام ورزد که شرایط برای صادرات کنسانتره، کاتد و شمش مس مهیا شود.

مدیرعامل شرکت زمین پویان فراز آسیا ادامه داد: اکنون صادرات محصولاتی همچون کنسانتره مس با محدودیت‌هایی مواجه است و تنها تولیدکنندگان محدودی می‌توانند صادرات این محصول را با توجه به تعرفه‌ها و بخشنامه‌های وضع شده انجام دهند. به طور کلی صادرات کنسانتره مس چالش‌های خاص خود را دارد که در صورت رفع موانع وضعیت بهتری در انتظار تولیدکنندگان این حوزه خواهد بود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=3345
برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری