• امروز : جمعه - ۱۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 31 March - 2023
مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی مطرح کرد:

چالش‌ها به‌ واسطه تحریم را مدیریت می‌کنیم

  • کد خبر : 8795
  • 04 دی 1401 - 11:55
چالش‌ها به‌ واسطه تحریم را مدیریت می‌کنیم
مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی گفت: علاوه بر نوسانات نرخ ارز، مشکل عمده ما برای تامین مواد اولیه داخلی نبود ظرفیت‌های فعال در این حوزه و عدم پوشش همه مواد به خصوص در حوزه کابل‌های نوری و همچنین شناور بودن و تغییرات قیمتی مکرر است.

مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی گفت: علاوه بر نوسانات نرخ ارز، مشکل عمده ما برای تامین مواد اولیه داخلی نبود ظرفیت‌های فعال در این حوزه و عدم پوشش همه مواد به خصوص در حوزه کابل‌های نوری و همچنین شناور بودن و تغییرات قیمتی مکرر است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی رسیدن به بالاترین سطح داخلی و بین‌المللی در حوزه عملیات مرتبط با تولید انواع کابل‌های مخابراتی و برقی با رعایت الزامات ایمنی و زیست‌محیطی را در چشم‌انداز ۱۴۰۴ متصور است. سهامدار عمده این شرکت، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به شمار می‌آید.

این شرکت در آبان ماه سال ۱۳۶۳ با هدف تولید انواع فیبر نوری و کابل‌های مخابراتی مسی و کابل‌های مخابراتی نوری، توسعه ارتباطات و ایجاد تحول در شبکه عظیم مخابراتی کشور تحت پوشش وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت همگام با آخرین فناوری روز جهان و به‌ عنوان پدیده‌ای نو در عرصه تولید کابل‌های مخابراتی تاسیس شد.

شروع بهره‌برداری از این مجتمع عظیم صنعتی مقارن با افتتاح سالن تولید کابل‌های مخابراتی نوری بود که برای اولین بار در کشور در سال ۱۳۶۷ محقق و در سال ۱۳۶۹ با تولید کابل‌های مخابراتی مسی آغاز شد و به‌ منظور افزایش ظرفیت تولید، خودکفایی صنعتی و تامین نیاز روزافزون کشور تا سال ۱۳۸۴ طی سه مرحله توسعه یافت. این شرکت در سال ۱۳۷۵، جزو نخستین شرکت‌های ایرانی بود که موفق به اخذ گواهینامه «ISO ۹۰۰۱» شد و در سال ۱۳۸۱ گواهینامه کیفیت «ISO ۹۰۰۱» ویرایش دو هزار و استاندارد زیست‌محیطی «ISO ۱۴۰۰۱» را اخذ کرد.

بر مبنای روح حاکم بر این استانداردها است که هدف اصلی شرکت، حفظ کیفیت در حد استانداردهای جهانی و برآورده ساختن انتظارات مشتریان، تعالی صنعتی و اقتصادی و حذف وابستگی و حضور موثر در بازارهای جهانی است.

محمدجواد عسگری باقرآبادی، مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی در خصوص محصولات این شرکت، بیان کرد: تولیدات کارخانه‌های تولیدی شهید قندی شامل کابل‌های مخابراتی مسی و نوری، برقی و دیتا است. شرکت‌های تابعه این مجتمع نیز انواع پلیمرهای PVC و پلی‌اتیلنی برای مصارف کابلی تولید می‌کنند و اخیرا نیز موفق به تولید مواد «XLPE» شده‌اند که از نظر کیفی، تایید و در حال حاضر به بازار عرضه می‌شود.

وی ابراز کرد: پنل‌های خورشیدی نیز از دیگر محصولات تولیدی این مجتمع بوده و این شرکت در حوزه مخابرات بی‌رقیب است. محصولات در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد شبکه زیرساخت مخابراتی مورد استفاده قرار گرفته است و هم‌اکنون نیز به‌ عنوان شرکت پیشرو در این حوزه هستیم. در مورد کابل‌های برقی فشار ضعیف، در زمینه کابل‌های خود‌‍نگهدار سهم بزرگی از بازار را در اختیار داریم. با توجه به برنامه‌ریزی صادراتی، این شرکت درصدد ورود به حوزه کابل‌های فشار متوسط و بالا نیز هست و برنامه‌های توسعه‌ای ما نیز در جهت افزایش سهم از بازار در سایر محصولات است.

مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی در ادامه به چالش‌های موجود که در صورت رفع دستیابی به اهداف را تسریع می‌کند، اشاره کرد و گفت: مواد مصرفی کابل‌های نوری و ماشین‌آلات از خارج تامین می‌شود که عدم تخصیص ارز و تاخیر در صدور تاییدیه‌ها توسط بانک مرکزی در ترخیص اقلام وارداتی مشکلاتی ایجاد کرده؛ تا جایی که حجم بسیاری از مواد در گمرک باقی‌مانده است.

عسگری باقرآبادی، مطالبات مالی را از چالش‌های دیگر شرکت دانست و عنوان کرد: مطالبات روزافزون از سیستم‌های دولتی و نیمه‌دولتی شرکت‌ها رو به افزایش است و متاسفانه روزنه امیدی برای رفع این مشکل در این صنعت مشاهده نمی‌شود. درصد بالایی از تولیدات ما در صنعت مخابرات و صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرد و مطالبات سنواتی بالا است که به این مبالغ سودی تعلق نمی‌گیرد و قطعا در زمان تسویه به علت تورم ارزش آن به‌ شدت کاهش می‌یابد. این در حالی است که برای تامین مواد اولیه، هزینه مالی بالایی به ما تحمیل می‌شود.

وی اضافه کرد: یک روش قهری این است که از فروش بیشتر خودداری شود اما قطعا این روش در جهت اهداف ملی تلقی نمی‌شود. بنابراین لازم است دولت روش‌هایی برای حمایت از صنعت چه در رابطه با مطالبات گذشته و چه در مورد ایجاد تعهدات بعدی طراحی و اعمال کند.

مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی ادامه داد: یکی از این روش‌ها، استفاده از این مطالبات به‌ عنوان وثیقه برای دریافت وام بانکی توسط شرکت‌ها است که قسمت زیادی از مشکلات صنعت حل خواهد شد و البته باید راهکارهای آن توسط قانون تعریف شود. در سال‌های اخیر استفاده از تهاتر کالایی توسط توانیر، برای مثال شمش آلومینیوم یا میلگرد و یا واگذاری ملک و کابل‌های فرسوده برای بازیافت مس مطرح‌ شده است که البته بسیار در سطح محدودی انجام می‌شود.

عسگری باقرآبادی، تحریم‌ها را در تامین تجهیزات مجموعه به واسطه تدابیر مدیریتی اندک دانست و اذعان کرد: ماشین‌آلات تولیدی، کابل‌های معمول در حوزه فناوری‌های نو قرار ندارد و از آنجایی که ماشین‌آلات تولیدی این شرکت از سازندگان بزرگ فعال در این صنعت خریداری‌ شده و برنامه نگهداری آن‌ها به‌ صورت اثربخش در حال انجام است، تحریم‌ها در این حوزه تا حدی قابل مدیریت است اما با توجه به موارد تعمیراتی و نیاز به قطعات فنی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها، گاهی با مشکلاتی برخورد می‌کنیم که سعی بر آن شده است از پتانسیل‌های داخل ایران برای ساخت و یا تعمیر قطعات استفاده شود.

وی در ادامه به تولید کابل‌های ویژه اشاره کرد و افزود: این بخش ماشین‌آلات خاص خود را نیاز دارد که در این خصوص گاهی با محدودیت‌هایی برخورد می‌کنیم اما با توجه به رشد سریع صنعت ماشین‌سازی در کشورهای دیگر مانند چین، تحریم‌ها در این حوزه کارا نیست و داخلی‌سازی سیاستی در راستای به حداقل‌رسانی زیان تحریم‌ها است. با سیاست‌های اتخاذ شده توسط شرکت، قسمت اعظم مواد مصرفی در حوزه کابل داخلی‌سازی شده و با افزایش تحریم‌ها، برنامه‌هایی برای جایگزینی آن قسمت از مواد اولیه وارداتی در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی، افزایش سهم از بازار صادراتی را یک هدف برای شرکت دانست و تاکید کرد: از زمان خصوصی‌سازی، مسئله صادرات به عنوان یکی از محورهای اصلی شهید قندی تعریف شده است و در این راستا، نسبت به صادرات کابل و خدمات فنی مهندسی جهت اجرای شبکه‌های مخابراتی در کشورهای همسایه اقدام شده و با جدیت دنبال می‌شود.

عسگری باقرآبادی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به مطرح شدن پروژه‌های دسترسی «FTTX»، شرکت ماشین‌آلات مورد نیاز جهت تولید این محصولات را تهیه و نصب می‌کنیم و تولید سایر تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه‌های مخابراتی در لیست پروژه‌های توسعه دیده شده است. در زمینه کابل‌های برق فشار ضعیف و متوسط و همچنین کابل‌های ویژه صنعتی نیز موضوع ورود ما در مرحله مطالعاتی است و به زودی نحوه فعالیت ما در این حوزه نیز تعریف خواهد شد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=8795
برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری