• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
صالحی مطرح کرد:

۴۰ درصد مصرف لوله‌های مسی کشور در اسپیلت

  • کد خبر : 4825
  • 19 تیر 1398 - 11:25
۴۰ درصد مصرف لوله‌های مسی کشور در اسپیلت

یکی از تولیدکنندگان دستگاه‌های برودتی در تهران، گفت: عمده مصرف لوله مسی در صنعت ما بیشتر در کولر گازی است، تقریبا ۴۰ درصد فروش لوله مسی برای کولر گازی است و ۶۰ درصد باقی مانده در تجهیزات مختلف برودتی به کار می‌رود. حسین سید صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، […]

یکی از تولیدکنندگان دستگاه‌های برودتی در تهران، گفت: عمده مصرف لوله مسی در صنعت ما بیشتر در کولر گازی است، تقریبا ۴۰ درصد فروش لوله مسی برای کولر گازی است و ۶۰ درصد باقی مانده در تجهیزات مختلف برودتی به کار می‌رود.

حسین سید صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: لوله مسی در دسترس هست و مشکلی برای تامین آن نداریم اما قیمت آن زیاد است و جدای از قیمت بالای این محصول، تقریبا لوله مسی روزانه تغییرات قیمت دارد و این نوسانات مزید بر علت شده که ما سخت بتوانیم خرید کنیم. ما در حال حاضر نیاز به لوله مسی داریم اما سفارش نمی‌دهیم و منتظریم ببینم اوضاع بازار چه می‌شود، در سال‌های گذشته به دلیل تعطیلات عید نوروز، تولیدکنندگان قیمت محصول خود را افزایش می‌دادند تا به نوعی زیان تعطیلات را جبران کنند و پس از اتمام فروردین که  تولیدکنندگان اقدام به فروش می‌کردند، قیمت‌ها به حالت عادی برمی‌گشت، اما امسال اوضاع تفاوت داشته و هنوز قیمت‌ها به ثبات نرسیده است و تولیدکنندگان لوله مسی هنوز قیمت‌های خود را اعلام نکرده‌اند.

تقاضای خرید به یک سوم رسیده است

وی بیان کرد: تقاضا امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بسیار کاهش داشته و به یک سوم رسیده است، علت اصلی کاهش تقاضا نیز بی‌ثباتی بازار، گرانی و کاهش توان خرید مشتریان است؛ حل این معضلات به نظر بسیار دشوار می‌آید و متاسفانه آنقدر مشکلات زیاد شده که دیگر گوشی برای شنیدن وجود ندارد و حتی عنوان کردن این معضلات نیز بی‌فایده‌ای است و دردی از کسی دوا نمی‌کند.

سید صالحی عنوان کرد: برای ساخت کندانسور یخچال خانگی از مسوار استفاده می‌شود، مسوار یعنی لوله فولادی را با روش آب‌کاری پوشش مس می‌دهند. کندانسور نقش رادیاتور خودرو را در یخچال بازی می‌کند و گازی را که در مدار یخچال گردش دارد خنک می‌کند.

استفاده از اسپیلت رو به فزونی است

وی گفت: در صنایع برودتی از لوله مسی برای اِواپراتورها استفاده می‌شود، اِواپراتور وسیله‌ای است که برای تبخیر مایعات به کار می‌رود. این تجهیز، یکی از تجهیزات پر کاربرد در صنعت سیستم‌های تهویه مطبوع است. به غیر از اِواپراتور برای نصب اسپیلت یا کولر گازی نیز از لوله مسی استفاده می‌کنند که بیشترین مصرف لوله مسی در صنعت حرارتی- برودتی، در بحث نصب اسپیلت است. با توجه به افزایش دما استفاده از اسپیلت در شهرهای بزرگ بسیار رایج شده و کولر آبی دیگر جواب‌گوی نیاز مردم نیست؛ به همین دلیل تقاضای مصرف اسپیلت روز به روز افزایش می‌یابد و به تبع آن باید تقاضا خرید لوله مسی نیز با افزایش همراه باشد.

سید صالحی ادامه داد: اگر بخواهم جمع‌بندی کنم باید بگویم که دلیل کاهش تقاضا عدم ثبات و افزایش قیمت است، دلیل گرانی حداقل در این مقطع زمانی تعطیلی شرکت‌های تولیدکننده لوله مسی در تعطیلات عید است و اگر هنوز قیمت‌ها را طبق سال‌های گذشته کاهش نداده‌اند به دلیل شرایط خاص حال حاضر است . دلیل توقف خرید لوله مسی نیز انتظار فعالان بازار، اعلام قیمت توسط تولیدکنندگان است، بهرحال ما در تناژ بالا سفارش می‌دهیم و مبلغ کمی نیست که بخواهیم ریسک کنیم.

وی افزود: بیشتر مشتریان ما شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های برودتی واقع در تهران هستند، البته به فروشگاه‌های شهرستان‌ها نیز کالا ارسال می‌کنیم، در نتیجه تقریبا همواره مشتری‌های خود را داریم، فروش ما با شروع فصول سرد آغاز می‌شود زیرا مردم پیش‌بینی می‌کنند با شروع فصل گرما افزایش قیمت‌ها نیز شروع شود. پیش از این خریدها از دی ماه آغاز می‌شد، اما سال گذشته خریدها از اوایل اسفند شروع شد؛ البته پیک کار ما از اردیبهشت ماه تا مرداد است.

اکثر کولرهای گازی وارداتی است

سید صالحی گفت: یخچال‌سازها از کندانسور صنعتی استفاده می‌کنند که جنس لوله‌های مورد مصرف در آن‌ها نیز مس است؛ اما عمده مصرف لوله مسی در صنعت ما بیشتر همان کولر گازی است، تقریبا ۴۰ درصد فروش لوله مسی برای کولر گازی است و ۶۰ درصد باقی مانده در تجهیزات مختلف برودتی به کار می‌رود. الآن بیشتر کولرهای گازی نیز وارداتی است، البته پیش از این چندین شرکت کولر گازی تولید می‌کردند اما به دلیل اینکه قدرت رقابت با تولیدکنندگان چینی را نداشتند، تولید خود را متوقف کردند. در حال حاضر شرکت‌های محدودی مثل بوتان و ایران رادیاتور کولرگازی تولید می‌کنند.

تمایل به مصرف لوله داخلی زیاد است

وی بیان کرد: دلیل تمایل تولیدکنندگان و نصابان دستگاه‌های برودتی به لوله مسی داخلی، ضخامت این لوله‌ها است که سبب می‌شود هنگام خم شدن، نشکند اما لوله‌های مسی خارجی به دلیل به‌روز بودن تکنولوژی تولید و نازک بودن، در ایران مورد اسقبال قرار نمی‌گیرد.

سید صالحی در خصوص تفاوت کیفیت لوله‌های مسی گفت: کیفیت لوله‌های مسی شرکت‌های مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند و تقریبا چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ کیفت برابر هستند اما هر کدام از این برندها که در بازار نباشند و دسترسی هفتگی به آن سخت‌تر شود، به دلیل کمیابی اختلاف قیمت چند هزار تومانی با سایر برندها پیدا می‌کند. در واقع قیمت مشخص است اما دستخوش اتفاقات بازار نیز هست و پخش‌کننده در نهایت تعیین قیمت می‌کند. قیمت مس را که بر اساس بورس اعلام می‌کنند پس بازار هست که تعیین می‌کند چه زمانی و با چه قیمتی لوله مسی به فروش برسد.

وی در پایان گفت: برای کاهش هزینه تمام شده در برخی دستگاه‌های برودتی همچون خنک کننده‌ها به جای لوله مسی از لوله آلومینیومی استفاده می‌شود اما همان‌گونه که قیمت آن نصف می‌شود، استقامت نیز در خنک‌کننده با آلومینیوم کمتر از مس است، اما در مبحث برودتی مشابه هستند.

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=4825
  • نویسنده : فرزانه عزتی

نوشته‌های مشابه